Problémy s plodností, připouštěním a zabřezáváním králíků

Jedním z nejčastějších problémů v chovu králíků je připouštění a zabřezávání králic. Nechcete-li mít problémy s neplodností, připouštěním či zabřezáváním, je dobré zkontrolovat a případně upravit množství krmiva a prostředí, ve kterém samice žijí.

Faktory ovlivňující plodnost králíků

Zabřezávání, a celkově plodnost, ovlivňuje celá řada faktorů jako např. prostředí a krmení. Avšak jen některé z těchto faktorů můžeme bezprostředně ovlivnit:

Teplota prostředí

Nízká i vysoká teplota omezují plodnost. Negativní vliv mohou mít i teploty nad 25°C.

Délka světelného dne

Optimální je prodlužující se den, případně je vhodné umělé prodloužení na 14 až 16 hodin světla denně.

Zásadní vliv může mít výživa

Výživa musí odpovídat chovným králíkům již v období odchovu (nesmí to být výkrm). Nejjednodušší je krmení kompletní krmné směsi pro chovné králíky, kdy je doporučeno dávkování cca 50 g na kg v období před připouštěním. Základní krmnou dávku můžeme také doplnit přírodními zdroji vitamínů jako je mrkev, petržel, celer, větvičky ovocných stromů nebo na jaře třeba pampelišky.

 

Připouštění samic

Samice musí být před připouštěním v optimální kondici, tzn. ani obézní, ani hubená. Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují.

Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá,  můžeme očekávat úspěšné zapuštění.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.