Problémy s plodností, připouštěním a zabřezáváním králíků

Jedním z nejčastějších problémů v chovu králíků je připouštění a zabřezávání králic. Zabřezávání, a celkově plodnost, ovlivňuje celá řada faktorů, např. prostředí a krmení, avšak jen některé můžeme bezprostředně ovlivnit.

Faktory ovlivňující plodnost králíků

Zabřezávání, a celkově plodnost, ovlivňuje celá řada faktorů jako např. prostředí a krmení. Avšak jen některé z těchto faktorů můžeme bezprostředně ovlivnit:

Teplota prostředí

Nízká i vysoká teplota omezují plodnost. Negativní vliv mohou mít i teploty nad 25°C.

Délka světelného dne

Optimální je prodlužující se den, případně je vhodné umělé prodloužení na 14 až 16 hodin světla denně.

Zásadní vliv může mít výživa

Výživa musí odpovídat chovným králíkům již v období odchovu (nesmí to být výkrm). Nejjednodušší je krmení kompletní krmné směsi pro chovné králíky, kdy je doporučeno dávkování cca 50 g na kg v období před připouštěním. Základní krmnou dávku můžeme také doplnit přírodními zdroji vitamínů jako je mrkev, petržel, celer, větvičky ovocných stromů nebo na jaře třeba pampelišky.

Připouštění samic

Samice musí být před připouštěním v optimální kondici, tzn. ani obézní, ani hubená. Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují.

Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá,  můžeme očekávat úspěšné zapuštění.

Související články

10. dubna 2024

Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni

Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i…

30. srpna 2022

V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků – ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu.

24. srpna 2022

V tomto článku se podíváme na dvě nemoci – E.coli a enterokolitida

2. srpna 2022

V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.

13. července 2022

V následujícím článku se budeme věnovat moru králíků – RHD nebo VHD (virovému hemoragickému onemocnění králíků).

Související produkty

KRÁLÍK ZAKRSLÝ

Kompletní granulované krmivo pro zakrslé králíky s vysokou stravitelností. Obsahuje vysoký podíl vlákniny (vysoký obsah vojtěšky a travních úsušků) a snížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti. Vhodné pro každodenní krmení. Doporučujeme zajistit králíkům nezávadnou čerstvou vodu a seno.

KRÁLÍK CHAMPION

Krmivo pro výstavní králíky, neobsahuje kokcidiostatika. Unikátní složení významně podporuje kvalitu a růst srsti. Podávejte při přelínávání a minimálně 2 měsíce před zahájením výstavní sezóny.

KRÁLÍK GOLD FORTE

Prémiová krmná směs ideální svým složením pro březí a kojící samice. Pro intenzivní výkrm králíků do období min. 5 dnů před porážkou. Podporuje rychlý růst, zmasilost a výborný zdravotní stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čímž snižuje riziko úmrtnosti.

KRÁLÍK KLASIK FORTE

Určená pro výkrm králíků až do doby min. 5 dní před porážkou. Vhodné pro dosažení vysoké zmasilosti a výborného zdravotního stavu. Díky obsahu kokcidiostatika snižuje mortalitu zvířat.

KRÁLÍK KLASIK

Pro celou dobu výkrmu králíků. Podporuje vysokou zmasilost a vynikající chuťové vlastnosti králičího masa. Bez kokcidiostatik.

KRÁLÍK START

Pro mladé králíky od začátku příjmu krmiva do 4–6 týdnů po odstavu. Krmivo pomáhá významně snížit úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podíl vlákniny a méně škrobů. Neobsahuje kokcidiostatikum.

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst