Výživa a krmení zakrslých králíků

Chov zakrslých králíků jako domácích mazlíčků získává stále více příznivců. Nevyžaduje velké množství prostoru a je ideální pro lidi, kteří žijí v menších domácnostech nebo bytech. Zakrslí králíci jsou také velmi přátelští, takže se není čemu divit, že si je lidé vybírají pro tento účel čím dál častěji. Stejně jako u všech zvířat je i pro zakrslého králíka klíčová správná výživa.

Živinová potřeba

Aby mohla být dobře sestavena krmná dávka, je nutno zohlednit potřebu hned několika základních živin, a to bílkovin, vlákniny, tuků, sacharidů, minerálních látek a vitamínů.

Bílkoviny: Pro správný růst, vývoj a funkci organismu by mělo být v krmivu zhruba 12-16 % bílkovin. Jejich zdrojem jsou některé druhy sena, vojtěška, lněná a slunečnicová semínka a luštěniny.

Vláknina: Vláknina je nezbytnou součástí krmné dávky pro králíky, jelikož zajišťuje správnou funkci trávicího traktu. Krmivo by mělo obsahovat min. 18-20 % vlákniny. Nejvhodnějším zdrojem je seno. V krmných směsích jsou jejím zdrojem taktéž vojtěškové úsušky, travní úsušky, pšeničné otruby či oves.

Tuk: Zakrslí králíci obvykle bývají náchylní k nadváze, proto by množství tuku v krmné dávce mělo být omezené, ale dostatečné. Je vhodný v zastoupení 2-3 %. Vhodným zdrojem tuku je především lněné semínko, které má pozitivní vliv na kvalitu srsti.

Sacharidy: Sacharidy jsou pro zvířata jedním z hlavních zdrojů energie. Avšak jak již bylo zmíněno, zakrslí králíci mívají sklony k obezitě, proto i množství sacharidů (a to škrobů i cukrů) by mělo být omezené. Krmná směs pro zakrslé králíky by měla obsahovat max. 5-10 % sacharidů.

Minerální látky: I tyto živiny se přirozeně vyskytují v krmivech. V krmných směsích se vždy snažíme zajistit vhodný poměr vápníku a fosforu, který by měl být 2:1. Vápník a fosfor se podílí na metabolismu a ovlivňují zdravý vývoj zubů a kostí. Dalšími nemálo významnými minerálními látkami pro zakrslé králíky jsou zinek a hořčík, které mají vliv na kvalitu kůže a srsti. Nedostatek zinku může způsobovat vypadávání srsti či kožní problémy.

Vitamíny: Do krmné dávky je vhodné zahrnout vitamín A pro podporu zraku, vitamín D ovlivňující zdraví kostí a vitamín E, který je typický svými antioxidačními vlastnostmi. Tyto vitamíny ve vhodném množství bývají již zahrnuty v krmných směsích.

 

Voda

Voda by měla být vždy čistá a nezávadná. Denní potřeba vody pro zakrslého králíka je zhruba 100 ml/1 kg živé hmotnosti králíka. Voda se ve vyšším množství vyskytuje také v čerstvé zelenině nebo v zelené píci (čerstvém travním porostu).

 

Krmivo

Jak již bylo zmíněno, základem krmné dávky zakrslých králíků by mělo být vždy seno. Seno by mělo zastoupit 70-80 % krmné dávky králíka. Taktéž lze v menších dávkách předkládat šťavnatá krmiva, jako je zelená píce. Kromě sena lze králíkům předkládat také například travní úsušky anebo krmné směsi. Krmná směs by měla být vždy určena přímo pro zakrslé králíky a dávkována v denním množství asi 30–60 gramů na jeden kilogram živé hmotnosti. Dávku krmné směsi je vhodné rozdělit do dvou dílčích dávek, aby se předcházelo „přežírání“. Zakrslým králíkům lze také dávat různé pamlsky, ale vždy jen s mírou kvůli riziku obezity. Vhodná je sušená zelenina nebo různé bylinné pamlsky. Naopak méně vhodným zdrojem pamlsků je ovoce, které obsahuje vysoké množství cukrů.

Samozřejmě vždy je důležité při krmení zakrslých králíků sledovat jejich celkovou kondici a případně přizpůsobit krmnou dávku jejich individuálním potřebám.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.