Nemoci králíků a jejich léčba – myxomatóza, infekční rýma

V tomto článku se podíváme na dvě časté nemoci králíků myxomatózu a infekční rýmu.

Myxomatóza

Klinické příznaky a přenos

Infekce se šíří celým tělem. Pozorujeme měkké, neostré tumory (myxomy) jako okrouhlé skvrnky, především na uších. Lze také pozorovat celkový otok pod kůží, a především kolem očí, uší, řitního otvoru a tlamy. Králík přestává vidět, nepohybuje se, nepřijímá potravu a hubne. Toto onemocnění může být akutní, ale vyskytuje se také latentní forma onemocnění.

Akutní onemocnění vede rovněž k vysokým úhynům. Latentní forma vede k dalším zdravotním problémům, jako je zvýšená citlivost k bakterii Pasteurella, které je obtížné se zbavit. Virus se vyskytuje v různých formách s různou agresivitou. Ve vnějším prostředí je virus velice odolný a dobře přežívá.

Přenos

Nemocný králík vylučuje virus sekrety z nosu a očí. Kontaktem mezi králíky se virus šíří velice rychle. Možný je i nepřímý přenos (přes nářadí, krmítka apod.). Ale nejzásadnější vliv na přenos má bodavý hmyz (blecha králičí, komáři, veš apod.).

Prevence

Rozhodně se doporučuje očkování vakcínou – MXT, MMVAC (kombinovaná i proti moru králíků), Myxoren, Pestorin mormyx (kombinovaná vakcína). O nejúčinnějším programu očkování se poraďte s veterinářem.

 

Králičí nemoci

 

Pasteurella (infekční rýma)

Pasteurellóza je jedna z nejběžnějších a nejzávažnějších králičích chorob.

Příznaky

Symptomy mohou zahrnovat kýchání, rýmu, žluté tlapky (z utírání nosu), výtok z očí, průjem, abscesy (tváře, plíce, prsa, děloha), mastitidu, strnutí šíje a interní bujení. Mnoho králíků je skrytým přenašečem pasteurelly. Hlavním zdrojem jsou chovné samice. Bakterie pasteurelly jsou velmi variabilní.

Onemocnění se vyskytuje v akutní anebo chronické formě. Akutní projevy této choroby jsou spojeny s vysokou hustotou osazení, špatným větráním a vysokými hladinami amoniaku a vlhkosti.

Léčba a prevence

Léčba: Oxytetracyclin podle závažnosti problému 4 g na 10 litrů vody. Tylmicosine v krmivu v dávce 200 g/kg po dobu 7 dnů, OL: 0 dnů. Doporučuje se také vytvoření antibiotické clony (tetracycline, draxin, příp. enrofloxacin). K prevenci je možné také použít vakcínu: Pasorin. O vhodné léčbě se poraďte se svým veterinářem.

Pasteurella je grampozitivní bakterie. Optimalizujte mikroklima a snižte množství prachu. Bakterie Pasteurella může přežívat v systému pitné vody, proto je velice důležité pravidelně čistit tento systém. Může se vyskytovat v kombinaci s bordatellou multocida.

 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.