Kokcidióza králíků

Jedním z celosvětově nejčastějších a nejrozšířenějších parazitárních onemocnění králíků je kokcidióza, se kterou se za život setká většina chovatelů a kolikrát má vysoké negativní ekonomické dopady. Nejčastěji se vyskytuje v intenzivních chovech, ale může se vyskytnout i u velmi dobře ošetřovaných králíků nebo u divoce žijících králíků.

Kokcidiózu králíků způsobují střevní nebo jaterní parazité, kokcidie z rodu Eimeria. U králíků bylo zpozorováno až 25 druhů kokcidií z rodu Eimeria. Na kokcidiózu způsobenou střevními druhy Eimeria jsou primárně náchylnější mladá zvířata, zejména králíci po odstavu. Kokcidióza jater obvykle postihuje všechny věkové kategorie králíků. Dospělí králíci nejčastěji působí jako přenašeči a bývají zdrojem infekce.

Kókcidióza králíků Kokcidie napadají výstelku střev nebo jater. V těchto místech se parazit značně rozmnoží a poté opustí tělo ve výkalech. Ve výkalech následně kontaminují vodu či krmivo. Králík se infikuje sporulovanými oocystami*, pokud přímo pozře krmivo a vodu kontaminovanými výkaly nebo celé výkaly jiného infikovaného králíka. Proto je velmi důležitá hygiena prostředí a krmítka s nádobami na vodu by měla být navržena tak, aby byla kontaminace omezena na minimum.

Klinické příznaky a závažnost onemocnění se liší právě dle druhů kokcidií, ale také množstvím požitých infekčních oocyst, imunitním stavem a nutričním stavem králíka. U střevních kokcidií jsou nejčastějšími příznaky hubnutí, zhoršené parametry růstu, nahrbení (známka bolesti), špatná kvalita srsti, bledé sliznice, snížený apetit. V případě střevní kokcidiózy průjem, dehydratace a lze ve výkalech zpozorovat hlen s krví. Může dojít i k úmrtí. U mladých králíků dochází ke zpomalení růstu zejména kvůli vedlejším negativním účinkům na ledviny a játra. Kokcidie snižují hmotnost jatečně upraveného těla o více než 23 %.

Prevencí pro výskyt onemocnění je správná hygiena, která již byla zmíněná, a dále využívání kokcidiostatik. Kokcidiostatika často obsahují již hotové krmné směsi (Králík Klasik Forte) nebo je lze dodávat jako doplněk ke krmivu, která kokcidiostatika neobsahují.

 

A znáte recept na nápoj jako prevenci proti kokcidióze? Jestli ne, tady vám představíme!

Octový nápoj pro celý chov

Potřebujete:
1 litru octa
1 větší cibule
2 stroužky česneku

Jemně nakrájíme cibuli s česnekem a vložíme je do láhve s octem. Následně nechte 14 dní louhovat. Poté podávejte v koncentraci 5 ml roztoku do 1 litru napájecí vody.

 

*sporulované oocysty = vývojové stádium; tj. kdy infekční oocysty se skládají ze čtyř sporocyst, z nichž každá obsahuje dva sporozoity

 

Zdroje:

Mlakar Hrzenjak N, Zadravec M, Švara T, Račnik J. Hepatic coccidiosis in two pet rabbits. Journal of Exotic Pet Medicine. 2022

Sivajothi S, Reddy BS, Rayulu VC. Study on impression smears of hepatic coccidiosis in rabbits. J Parasit Dis. 2016

Coccidiosis. Clinical Veterinary Advisor. 2013

Abd El-Ghany WA. Coccidiosis: A Parasitic Disease of Significant Importance in Rabbits. World's Veterinary Journal. 2020

Guidelines and references: Livestock training component: Rabbits: Rabbit parasites: Internal parasites. [online]. 31.03.2022.

Coccidiosis in Rabbits - Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, Recovery, Management, Cost. Wag!. Find Best Local Dog Walkers, Boarders, and Trainers [online]. 31.03.2022. 

Obrázek: http://www.nzdl.org/cgi-bin/library?e=d-00000-00---off-0hdl--00-0----0-10-0---0---0direct-10---4-------0-1l--11-en-50---20-about---00-0-1-00-0-0-11----0-0-&cl=CL1.7&d=HASH7cfc775ad0d040093b5df5.5.4.1&gt=1

Aktualita

E-book

E-book Králíci zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci.