Jak dlouho žije králík?

Králík patří ke společenským zvířatům se střední dobou života. Tento aspekt je nutné brát v potaz při pořizování králíčka jakožto pet zvířete.

Králíček a jeho základní požadavky na chov

Při rozmýšlení, jaké společenské zvíře pořídit, je vždy důležité si dopředu nastudovat v odborné literatuře základní informace a požadavky na chov konkrétního druhu pet zvířete. To zahrnuje nejen nároky na ustájení, krmení a péči, ale i další požadavky.

V případě králíka je nutné si uvědomit, že průměrná doba života králíčka při vhodných podmínkách je středně dlouhá. Po tuto dobu bude nutné se o králíčka korektně postarat. Z praxe lze doporučit rozvážnou úvahu především s dětmi. Je potřebné jim vysvětlit, že o králíčka se budou muset starat den co den za kontroly rodičů. Nezřídka však dochází i k pozvolnému opadnutí zájmu dětí o pořízeného králíčka a péče tak zůstane převážně/jen na rodičích.

Průměrná doba života králíka

Králík se v domácím chovu dožívá průměrně 6 – 8 let. Jsou známi i králíci, kteří se dožili i deseti let, ale to jsou skutečně pouze ojedinělé případy. Významně lze život králíčka v pet chovech prodloužit lepší péčí, avšak zásadní roli hraje genetická výbava – dlouhověkost se u králíků pravidelně dědí. Šlechtění na dlouhověkost je jedním z aktuálních cílů u těch nejlepších chovatelů králíků, neboť mít v chovu a plemenitbě dlouhověké zvíře je vždy přínosem.

Reprodukčně se králice běžně využívají do 4. roku, ale při dobrém zdraví a mléčnosti je lze využívat i do 5. – 6. roku, i když tam musíme počítat s nižším počtem mláďat ve vrhu a větší péčí chovatele. Samci se v chovu reprodukčně využívají dokud chovatel uzná za vhodné, většinou také do cca 5 - 6 let (vynikající plemeníci).

Rekordy ve věku králíků

Současným rekordmanem je zakrslý králík divokého zbarvení, známý pod jménem Mick. Tento králík z USA oslavil dne 9. února 2019 své 16. narozeniny a Guinessova kniha rekordů jej uznala jako nejstaršího žijícího králíka na Zemi. Není však nejstarším králíkem vůbec. V tomto směru drží rekord králík Flopsy z Tasmánie, který byl v roce 1964 odchycen ve volné přírodě a dožil se přibližně věku 19 let!

Péče o starého králíčka

U králíčka starého 5 a více lze hovořit, že patří do věkové kategorie seniorů. Takoví králíci potřebují více individuální a pravidelné péče než mladší králíci. Starší (geriatričtí) králíci jsou daleko vnímavější na onemocnění a doba rekonvalescence se u nich poměrně protahuje, často díky nově vznikajícím komplikacím. Starší králíček sice již nevyžaduje tolik pohybu a cvičení jako mladý králík, avšak právě pravidelný, alespoň krátkodobý pohyb lze i u něj doporučit kvůli příznivému vlivu na pohyb střev. Králičí senioři jsou vnímavější především na dravčíkovitost či encefalitozoonózu, obzvláště pokud jsou vystaveni určitým stresorům (např. letní teploty, průvan apod.).

Výskyt dravčíkovitosti je častým problémem u starších králíků

Obr. 1: Výskyt dravčíkovitosti je častým problémem u starších králíků

 

Častěji se také objevuje nedostatečná péče o srst, delší průběh línání spojený se snížením výživné kondice, a také problémy s chůzí. Proto je nutné věnovat chovu starších králíků zvýšenou pozornost se snahou vytvořit jim co nejpříjemnější prostředí.

U starších králíků je línání dlouhodobější

Obr. 2: U starších králíků je línání dlouhodobější

 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.