Proč nosnice požírají vlastní vejce?

Slepice mohou požírat svá vejce z několika důvodů a existuje na to i několik metod, jak se toho zbavit, než uděláte radikální řešení, zabití nosnice, která to dělá.

Nejčastější příčiny

Tento častý jev může mít několik příčin:

V důsledku nedostatku minerálních látek dochází zejména při intenzivní snášce k zeslabení skořápky. Slepice zpočátku náhodně poškodí celistvost vejce, obsah může vytéct, slepice se pak naučí obsah vejce konzumovat a vzniká až zlozvyk. Slepice pak cíleným rozklováním skořápky zcela likvidují snesená vejce.

Příčinou mohou být i další nedostatky ve výživě – nedostatek bílkovin nebo vitamínů.

Nedostatečný prostor s nedostatkem podnětů k činnosti (hrabání, popelení, sbírání krmiva).

Nevhodná snášková hnízda s možností poškození vajec.

Prevence

Prvním dvěma příčinám můžeme jednoduše předejít zkrmováním průmyslově vyráběné kompletní krmné směsi pro nosnice, která obsahuje dostatek vápníku (slepice denně potřebuje 3 – 5 gramů vápníku), popř. podáním vitamínovo-minerálních doplňků (v případě, že krmíte pouze obilím či zbytky z domácnosti).

V případě rozvinutí zlozvyku je jeho odstranění problematické a jsou nutná opatření, aby vejce nebylo okamžitě po snesení v dosahu slepic, např. vhodnou konstrukcí snáškových hnízd. Někdy je nejúčinnějším řešením vyřadit nosnici požírající vejce z chovu, protože ji to zkrátka neodnaučíme.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.