Problémy s porody a péčí o mláďata u králíků

Samice by měly být před porodem v prostředí, které je suché, klidné a dostatečný prostor. Dalším rozhodujícím vlivem je i výživa, která by měla být obohacená o vitamíny a další stopové prvky.

Velmi často dochází v chovu králíků ke ztrátám mláďat i celých vrhů v období porodu nebo bezprostředně několik dní po něm.

Králici je nutné vytvořit pro péči o potomstvo dokonalé podmínky jak prostředím, tak výživou.

Optimální je vhodné kotiště (bedna 30x30x50 cm, vstup 17 cm pro střední plemena) se suchou slámou, samice musí mít klid a k dispozici vodu a vhodné krmivo. Ztráty mohou být i důsledkem výskytu drobných hlodavců v králíkárně.

Právě v krmení je často problém, i pokud máme jinak vyváženou krmnou dávku ve formě krmné směsi. Před termínem porodu (cca 5 dní) je vhodné množství jadrného krmiva (i ve formě směsi) mírně omezit a po narození králíčat samici krmivo postupně navyšovat po dobu 5 – 7 dní k maximálnímu neomezenému příjmu krmiva. Tento postup může zajistit produkci mléka po porodu.

K dispozici jsou krmné směsi pro kojící králice, u nichž je zpravidla doporučeno neomezené ad libitní dávkování. Vhodné je doplnění šťavnatých krmiv jako mrkev, topinambury nebo krmná řepa.

Aktualita

E-book

E-book Nosnice zdarma