Nemoci králíků a jejich léčba – ušní svrab, Tyzzerova choroba a tepelný stres

V tomto článku se budeme věnovat několika nemocem králíků - ušnímu svrabu, Tyzzerově chorobě a tepelnému stresu

Ušní svrab u chovných králíků

Toto onemocnění je způsobeno kožním parazitem, který klade vajíčka pro vývoj příští generace v podkoží uvnitř ucha. Uvnitř ucha se na kůži vytváří světlehnědá krusta. Toto onemocnění je často pozorováno, pokud chovatel nevěnuje králíkům dostatečnou pozornost. Králíci začnou být neklidní, a i lehčí infekce má za následek výrazně sníženou březost. Skrz kožní léze se mohou do těla dostat jiné bakterie a způsobit další problémy.

Svrabu lze snadno předcházet a léčit jej pomocí přípravku Ivomec 0,3 ml, který je aplikován injekčně 3 až 4krát denně po porodu. K dispozici jsou samozřejmě i jiné léky. Veškeré informace získáte u svého veterináře.

Tyzzerova choroba (Bacillus piliformis)

Tato choroba je způsobena sporulující bakterií s názvem Bacillus piliformis (Clostridium piliforme). Spory se na farmě šíří a mnozí králíci jsou nakaženi, aniž by okamžitě vykazovali klinické příznaky. Často je onemocnění nejprve zpozorováno u chovných samic. Objeví se několik hubených samic s lepkavým trusem, které často potratí embrya.

Později se průjem objeví také u králíků ve výkrmu. U uhynulých zvířat lze na játrech pozorovat malé nekrotické skvrnky o velikosti jehly. U samic je stěna slepého střeva ztluštělá, má sklovitý vzhled a na omak je jako guma. Spory jsou velmi odolné (zajišťují ochranu bakterie před vlivy prostředí), a jakmile se nákaza dostane do chovu, je prakticky nemožné se jí zbavit. Nákazu šíří infikovaní hlodavci.

Tepelný stres kontrola zdraví králíka

Ačkoli se nejedná o onemocnění, je pro dobrý zdravotní stav maximálně důležité zabránit tepelnému stresu a omezit jej na minimum. Králíci dokážou odvádět teplo pouze ušima a dýcháním, nikoli pocením.

Ačkoli je třeba udělat maximum udržováním chladného klimatu a studené pitné vody, je další možností, jak omezit dopad tepelného stresu, podávání vitaminu C (5 g na 10 litrů) ve vodě. Vitamin C stimuluje tvorbu hemoglobinu, imunitní systém a stimuluje dýchání. To vše pomáhá zvládat tepelný stres, avšak jak už bylo uvedeno výše, je nutno věnovat maximální pozornost prevenci pomocí řízení mikroklimatu. Ovšem neočekávejte, že pouhá léčba může nahradit optimální mikroklima.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.