Mají vaše slepice roztoče či vši?

Věřte tomu nebo ne, každý chovatel slepic si minimálně jednou projde tím stavem zoufalství, kdy na své slípce objeví veš či roztoče. Pokud tato neradostná událost postihla i vás, nemusíte zoufat. Jak se s nevítanými hosty vypořádat nebo ještě lépe, jak je k sobě do kurníku ani nepustit?

Paraziti u slepic

Paraziti u slepic Slepice jsou bohužel neprotestujícím hostitelem parazitů, a tak se na nich kdejací roztoči s radostí utáboří. Radost s malou havětí ale nesdílíte ani vy, ani vaše slípky. Těm totiž hrozí pokles snášky, podráždění a v nejhorším případě i smrt.

Nejčastěji můžete u svých slepic zpozorovat roztoče a vši. Rozdíl je mezi nimi takový, že zatímco roztoči si pochutnávají na slepičí krvi a tím jim působí anémii, vši se živí slepičím peřím a prachem. Oba škůdci ovšem dokážou napáchat velkou paseku.

Nezanedbávejte prevenci

Prevence je to nejlepší, co můžete pro své slepice udělat, a tak ji rozhodně nepodceňujte. Ideální je samozřejmě včasná detekce, proto byste měli svůj chov pravidelně kontrolovat, a to minimálně jednou týdně. Nezapomínejte ani na jejich bidla, hnízda a mezery v kurníku.

Svým slípkám můžete dopřát také prachovou koupel. Do všech koutů kurníku vysypte křemelinu - pomůže předejít výskytu škůdců a parazitů.

Největšími přenašeči jsou volně žijící ptáci. Je tedy důležité, abyste jim omezili přístup do slepičích krmítek a udrželi je tak v bezpečné vzdálenosti.

Pravidelně také měňte starou podestýlku za novou, a to ideálně jednou týdně. Pokud vám nepřeje počasí, nic nepokazíte ani druhou týdenní výměnou. Použít můžete seno, slámu či hobliny.

Jak poznat, že má vaše slípka roztoče či vši?

Pokud vás něco bolí, každý to na vás zaručeně pozná. Stejné je to i u slepic, kterým paraziti často způsobují velmi nepříjemné stavy. U slípek tak zaznamenáte nechutenství k jídlu a vodě, ztrátu váhy, apatii či sníženou produkci vajec. Nejvíce to schytá slepičí peří – to v případě napadení vypadá matně a dochází k jeho velké ztrátě, a to především na zádech, kde se roztočům líbí nejvíce.  Roztoče při blízkém pohledu asi neuvidíte, ale blechy či vši můžete.

Na řadu přichází léčba

Pokud ve svém hejnu najdete napadenou slípku, dejte ji pryč od ostatních. Důležitá je přitom dezinfekce – proto se vrhněte na čištění celého kurníku, snáškových hnízd i krmítek s napáječkami. Napadené slepice nechte co nejdéle ležet v popelišti, přičemž je možné jim prach rozetřít pod křídla. Pomoci jim můžete také nanesením přírodního oleje za účelem udušení parazitů. 

Nezapomínejte také na to, že by každá nová slípka měla zůstat ve čtrnáctidenní karanténě. Je totiž nutné, abyste měli jistotu, že vám nová členka hejna mezi své kolegyně nezanese žádné parazity.

 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.