Ze života slípky aneb jak dlouho slepice žije

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech - některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

Životní a snáškový cyklus slepic

Stejně jako u lidí a u jiných tvorů, i u slepic můžeme pozorovat nevyhnutelný životní koloběh.Kuřátko

V první fázi se samozřejmě vylíhnou kuřata. Kuřátkům trvá několik týdnů, než se z nich stanou kuřice. Po dosažení pohlavní dospělosti, se pak zvíře nazývá nosnice, což bývá zpravidla okolo 18. týdne věku. Obvykle začíná nosnice snášet vejce mezi 17. a 22. týdnem stáří.

Největší snášky se u slepic v malochovech dočkáte odaž 10ti měsíční slípky, kdy je také nejmenší pravděpodobnost, že by onemocněla. Navíc má v této době nejlepší mateřské pudy a vajíčka se tak často používají pro líhnutí kuřat. Poté již začíná snáška postupně klesat.

Slípky se stářím nad dva roky začínají mít problémy – snášejí málo vajec a mohou mít reprodukční problémy. Zkrátka se na nich začíná podepisovat stárnutí.

Pokud slepička překoná věk čtyř let a více, už ji toho bohužel moc nečeká. Mění se jí povaha – kvůli hormonům se začíná chovat jako kohout, často ji zachvátí nějaká nemoc anebo zemře přirozenou cestou.

Co můžete udělat pro to, aby se slepice dožila co nejdelšího věku

Velkou zásluhu na dlouhověkosti slepic má samozřejmě vždy chovatel. Jak tedy můžete svým opeřencům prodloužit a zpříjemnit život?

Důležité je samozřejmě kvalitní krmení. Vždy se držte toho, pro jak stará zvířata je krmivo určeno, protože nosnice má jiné potřeby než kuřice. Nezapomínejte svým slípkám také čas od času přilepšit nějakou tou zeleninou, trávou či doplňkem stravy. Výborné jsou například i čerstvé nasekané kopřivy, které navíc krásně sytě obarví žloutek..  Ačkoliv se s tím často na vesnici setkáváte, vyhněte se zbytkům z kuchyně.

Slepice

Aby byla slípka zdravá, potřebuje dostatek pohybu. Dopřejte jí ho v podobě většího výběhu a dostatečně prostorného kurníku, kde se bude slepička moct proběhnout a prozkoumávat prostor.

Základem je také dostatečná hygiena. Nechávat slípky ve špinavém prostředí se vám zpravidla ošklivě vymstí v podobě špatného zdraví. Pravidelně tedy čistěte všechnu výbavu a prostory, které opeřenci využívají – kurník, výběh, napáječku i krmítko. Nezapomínejte také jednou za čas na generální úklid, během kterého celý prostor vydezinfikujete.

Jak dlouho se tedy slepice může dožít?

A dostáváme se ke klíčové otázce tohoto povídání – kolik let se tedy slípka může dožít? Ačkoliv by se to tak mohlo zdát, slepičí život nemusí končit s koncem snáškové fáze. Průměrně se slepice dožívají kolem čtyř až pěti let, ale samozřejmě vždy záleží nejen na výše uvedených faktorech, ale také na plemeni. Pokud budete svým slípkám dávat dostatek lásky a péče, tak se mohou dožít i deseti let. 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.