Sasexka

Plemeno bylo vyšlechtěno v hrabství Sussex rozprostírajícím se na jižním pobřeží Anglie. Stávající rozšíření je celosvětové, u nás se nejčastěji chová bílá s černou kolumbijskou kresbou

Sasexka je středně těžký kur s kombinovanou užitkovostí. Otužilá kuřata rychle rostou, rychle se opeřují a jsou masité. Hřeben mají listový, trup obdélníkový, pokožku bílou, běháky světlé. Pokud se jedná o nároky na chov, vyžaduje čistý, světlý kurník s možností nočního hřadování, přes den pobyt na travnatém výběhu nebo alespoň ve vnější prostorné voliéře navazující na kurník. Půdorys podle velikosti hejna. Hejnu tvořenému 1 kohoutem a 6 slepicemi bude vyhovovat zakrytá voliéra o půdorysu 3 x 2 m (na 1 m2 zastřešené podlahové plochy lze v podmínkách drobného chovu chovat maximálně 3 kury). V ní se kury zdržují za nepříznivého počasí. Má-li chovatel možnost, vypouští je do zeleného výběhu. Sasexky jsou klidné a v chovu bezproblémové.

Slepice SasexkaKrmení je stejné jako při jiných plemenech kurů. Nejsnadněji a nejefektivněji plnohodnotnými krmnými směsmi podle věkové kategorie drůbeže, stálý přístup k minerálnímu gritu a čisté pitné vodě. V drobnochovatelských podmínkách patří k nejpoužívanějším krmivům zrniny – pšenice, kukuřice, oves vcelku nebo ve formě šrotu, k vyvolání pelichání ječmen. Chovatelé často využívají i zbytky z domácnosti. Nemá-li drůbež denně přístup do zeleného výběhu, podává se jí objemové zelené krmivo, nařezaná mladá tráva, zeleninová nať, zelí, kapusta, kopřiva, pampeliška, listy hlávkového salátu, vojtěška apod.

Sasexky rychle rostou a brzy dospívají. Kohouti při správném plnohodnotném krmení dosahují v dospělosti živé váhy 3,5 až 4,0 kg, slepice 2,5 až 3,0 kg. Slepice snesou za rok 170 až 190 vajec s nahnědlou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec je stanovena na 60 g.  Kvokavost je potlačena, kuřata se líhnou v umělých líhních. Délka inkubace je 21 dní. Kroužkují sekohouti 22 mm, slepice 20 mm kroužkem.

Kromě uvedeného rázu bílého s černou kolumbijskou kresbou byly vyšlechtěny barevné a kresebné rázy bílý, žlutý s černou kolumbijskou kresbou, červený s černou kolumbijskou kresbou, koroptví, stříbrokrký, stříbrošedý, stříbrný koroptví vlnitý, červený porcelánový (hnědý porcelánový), pruhovaný.

Podobně jako při jiných plemenech jsou vyšlechtěné a zdrobnělé sasexky. Nezávisle na sobě je šlechtili němečtí a angličtí chovatelé. Chovají se ve stejných barevných a kresebných rázech jako jejich velké protějšky. Váha kohouta je 1,0 až 1,4 kg, slepice 0,8 až 1,2 kg.

U slepic se uvádí roční snůška 110 vajec s nahnědlou skořápkou, minimální váha násadových vajec je stanovena na 35 g. Kohouti se kroužkují 15 mm, slepice 13 mm kroužkem.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.