Výkrm krůt

Pokud začínáte s chovem krůt, určitě si přečtěte následující řádky, ve kterých je shrnuto na co si dát pozor ve výkrmu této drůbeže.

Po desetiletí se domácí výkrm krůt a zejména krocanů do vysokých hmotností těší značnému zájmu chovatelů. Oblíbený je nákup cca šestitýdenních odchovaných širokoprsých krůťat. Líhnutím a odchovem od malých krůťat se málokdo zabývá – s výjimkou chovu původních čistokrevných plemen. Ta si dokáží sama vysedět a odvodit potomstvo. Jejich jatečná hmotnost a osvalení se širokoprsým hybridním krůťatům nemůže vyrovnat.

Výkrm krůt je vědou a vyplatí se využívat krmných směsí, které zejména u širokoprsých jsou předpokladem pro dosažení vysoké konečné hmotnosti i hodně přes 20 kg. Pro zlepšení kulinářských vlastností masa je možné v drobném chovu v menší míře (cca do 30 %) využít i tradiční krmiva. 

Zdravotní problémy

Zásadním problémem je však zdravotní stav krůťat – nejčastěji černohlavost, která představuje trvalé nebezpečí zejména u mladších krůt do 12. týdnů věku a která je doprovázena vysokým úhynem. Původcem je prvok Histomonas meleagridis, který poškozuje střeva a játra mladých krůt (a dalších druhů hrabavé drůbeže). Přenáší se prostřednictvím vajíček střevních červů Hetarakis gallinae (těmi mohou být zamořeny výběhy). Prevencí je tedy především oddělení mladých krůt od ostatní drůbeže a kontaminovaných výběhů. Vhodné je i zajištění odčervení a asanace drůbežích výběhů. Pomáhá také podávání vyšších dávek vitamínů.

Nevhodná léčiva

Současným problémem je nevhodnost dostupných léčiv pro jatečnou drůbež – v minulosti osvědčený metronidazol (často v tabletkách entizol) ani jeho veterinární obdoby není určen k léčbě nebo prevenci pro zvířata určená ke konzumaci lidmi. Metronidazol může být využíván pro léčbu závažných infekcí člověka jako borelióza, postižení klostridiemi nebo žaludečních vředů a je obava ze snižování účinnosti po nekontrolovaném využívání zvířat.   

Pozor na záměnu krmiv

Také je nutné upozornit na nutnost použití krmných směsí pouze pro určené druhy nebo kategorie zvířat – některé složky (např. kokcidiostatika) mohou být až jedovaté nebo nevhodné pro jiný druh – to platí i pro záměnu směsi pro kuřata a krůťata. Krmné směsi jsou už opravdu tak specifické, že se Vám vyplatí důkladně přečíst informace přiložené a dodržovat je.

Aktualita

E-book

E-book Králíci zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci.