Prasata

Plemena prasat využívaná v biochovech

24.srpna 2021

V prosinci roku 2020 bylo v tuzemsku třiapadesát chovů prasat v režimu ekologického zemědělství. Na většině z nich chovají přeštická černostrakatá prasata, která jsou od roku 1992 zařazena mezi genetické zdroje. Podobně odolným a nenáročným plemenem jsou i maďarská kadeřavá prasata, jejichž obliba roste také u našich chovatelů.

Otcovská plemena prasat a syntetické linie

25.května 2021

V České republice chovatelé pracují s otcovskými plemeny (v současné době reprezentované zejména bílým otcovským, durokem a pietrainem), včetně jejich syntetických linií (SL 34, SL 38, SL 48, případně SL 68), a s mateřskými plemeny prasat.

Mateřská plemena prasat chovaná v České republice

18.května 2021

V komerčních chovech prasat se využívají jak plemena, která vynikají reprodukčními parametry a mateřskými vlastnostmi, tak i plemena, která svému potomstvu předávají dobré růstové schopnosti, odolnost a dobrou kvalitu masa. V rámci hybridizačního programu Svazu chovatelů prasat, z.s., tak chovatelé pracují s mateřskými plemeny (v zastoupení české bílé ušlechtilé a česká landrase), a otcovskými plemeny.

Výkrm prasat

19.června 2020 Zveřejnil: Tým Energys hobby

K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.

Venkovní chov prasat

11.května 2020 Zveřejnil: Tým Energys hobby

Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí, které se v komerčních chovech vyvinuly v sofistikované ustájovací kapacity využívající technologie nejen pro automatizované systémy krmení a napájení, ale i pro řízení stájového prostředí. V souvislosti s poptávkou po zdravých produktech od šťastných zvířat se však v Evropě již delší dobu prosazují trendy ekologického zemědělství a chov prasat na farmách tak prožívá svou renesanci.

Chov prasat

15.dubna 2020 Zveřejnil: Tým Energys hobby

Prasata doprovázejí člověka již hodně dávno. Podle některých zdrojů se začala chovat především pro maso již v devátém tisíciletí před naším letopočtem, kdy byla domestikována. Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí. Jak probíhá chovatelská rutina v chovu prasat?

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.