Nosnice

Způsoby chovu slepic

22.května 2024

Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných systémů ustájení.

Slepice a snáška

19.února 2024 Zveřejnil: Ing. Lucie Humeni

V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou jim poskytují. Pro některé lidi je důležité vědět, co jejich zvířata přijímají za krmivo a preferují potraviny vyprodukované ve vlastním dohledu. V tomto článku se zaměříme na nosnice, snášku a kvalitu vajec.

Plemena slepic

26.října 2022 Zveřejnil: Tým specialistů na chov drůbeže Energys Hobby

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

Ze života slípky aneb jak dlouho slepice žije

03.října 2022 Zveřejnil: ým specialistů na chov drůbeže Energys Hobby

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech - některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

Jak na čmelíky u slepic

17.června 2022

Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?

Jaká plemena slepic jsou vhodná pro začátečníky?

06.května 2022

Slepice je nejpočetnější ptačí druh na světě, tak není divu, že tápete ve výběru ideálního plemene pro váš dvorek. Každé totiž potřebuje něco trochu jiného – a někdy bohužel právě to něco není začátečník při špatném výběru schopen svým slepicím dopřát. Jak se tedy rozhodnout správně a zodpovědně?

Mají vaše slepice roztoče či vši?

25.dubna 2022

Věřte tomu nebo ne, každý chovatel slepic si minimálně jednou projde tím stavem zoufalství, kdy na své slípce objeví veš či roztoče. Pokud tato neradostná událost postihla i vás, nemusíte zoufat. Jak se s nevítanými hosty vypořádat nebo ještě lépe, jak je k sobě do kurníku ani nepustit?

Kvokavost a odkvokávání

08.března 2021 Zveřejnil: MVDr. Miloslav Martinec, Ph.D.

Kvokání je přirozený reprodukční proces organizmu nosnice, která má na svět přivést další generaci, proto také slepice snáší vejce. To vše je řízeno hormony a je ovlivněno mnoha faktory. Kvokající slepice ale nesnáší a proběhlé kvokání (trvá i několik týdnů) znamená pro chovatele ztrátu několika desítek vajec.

Chováme slepice

27.listopadu 2020 Zveřejnil: Barlík Dušan

V dnešní době se lidé, kteří mají alespoň minimální možnosti, rozhodují přispět ke své zdravější výživě vlastní produkcí rostlinných, ale i živočišných potravin. Z těch živočišných se nejčastěji jedná o vejce z vlastní produkce. Tady vyvstává otázka: Jak na to?

Sasexka

02.listopadu 2020 Zveřejnil: Barlík Dušan

Plemeno bylo vyšlechtěno v hrabství Sussex rozprostírajícím se na jižním pobřeží Anglie. Stávající rozšíření je celosvětové, u nás se nejčastěji chová bílá s černou kolumbijskou kresbou

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.