Jak na čmelíky u slepic

Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?

Malý tvor, velká škoda

Čmelík kuří není žádný velikán, i přesto dokáže pořádně škodit. Je to roztoč – exoparazit velikosti 0,5 – 2 mm žijící na povrchu těla hostitele. Pokud se objeví, může mít jedna slípka ve svém peří při silném zamoření až 25 000 čmelíků! Trvale ale čmelíci v peří slepic nezůstávají, protože jsou světloplaší. Nejčastěji se přes den schovávají ve škvírách kurníku a v noci se jdou na pár hodin krmit. Ve svých úkrytech potom kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy, které vám mohou do budoucna zadělat na velké problémy. 

Čmelík kuří (Dermanyssus  gallinae) má vedle vajíček 4 vývojová stádia: larva, protonymfa, deutonymfa a dospělec. Larvy se líhnou šestinohé, nesají krev. Po prvním zakuklení se objevují nymfální stádia a dospělci, vždy s osmi končetinami.  Protonymfy, deutonymfy a dospělé samice sají krev na hostiteli, ale samci sají krev jen příležitostně. Larvy přežívají až 8 měsíců. Pro kladení vajíček je nutné napití krve.

Aby vám čmelíci nezamořili celý kurník, musíte být ve střehu a včas zareagovat.

Poznejte příznaky napadení včas

Zpozornět byste měli v případě, že se u slepic změnila snůška vajec. Může dojít k jejímu poklesu, úplnému zastavení nebo na vejcích najdete skvrny od krve. I podle chování poznáte, že s opeřenci není něco v pořádku. Budou neklidní, oslabení a unavení, vlivem stresu se může objevit i kanibalismus. Co se týče vzhledu, útok čmelíků se dá poznat především podleztráty peří a výrazného úbytku na váze.

Abyste vaše slípky ochránili, je třeba dbát na prevenci. Tou je důkladná prohlídka drůbeže (nejméně dvakrát týdně) a pravidelné čištění kurníku. Pokud přivezete nové slepice, před vypuštěním je také zkontrolujte.

Máte v kurníku čmelíky?

Pokud odhalíte nekalé aktivity čmelíků, začněte urychleně jednat. Důležité je vystrnadit krvechtivé tvorečky z jejich obydlí – kurníku. Prvním krokem bude důkladný úklid zahrnující mechanické omytí horkou vodou s přídavkem saponátu. Věnujte pozornost štěrbinám, prasklinám apod. Poté navažte dalším krokem – použitím nejčastěji chemických nebo mechanických přípravků, abyste zabránili šíření další generace čmelíků. Jaké jsou ty vhodné?

Příkladem mechanického přípravku je oxid křemičitý – křemelina. Je to přípravek, kterým vyčistíte všechny skuliny obsazené čmelíky. Působí mechanicky poranění končetin a zalepí sací a trávicí ústrojí čmelíků. S její aplikací počkejte na uschnutí kurníku po předchozím mytí a při jejím použití nikdy nezapomínejte na ochranné rukavice. Výhodou křemeliny je, že se na ni nevytváří rezistence.

U chemických přípravků můžete použít sprej proti čmelíkům, který lze aplikovat na kurník a další příslušenství. Těchto sprejů je na trhu nepřeberná spousta, jsou levné, avšak vzniká na ně rezistence. Stejně jako u křemeliny vyčkejte, až povrchy uschnou, a poté sprej nastříkejte do všech spár, na stěny a na strop kurníku. Rozhodně ho ale neaplikujte přímo na slepice!

V poslední době je v komerčních chovech velmi oblíbený přípravek Exzolt. Je to antiparazitikum podávané v pitné vodě, takže zvířata nejsou vystavována stresovým situacím. Působí rychle, je bezpečný a účinný i na rezistentní populace čmelíků. Po jeho použití je nutné dodržet ochrannou lhůtu 14 dnů na maso a droby, u vajec ochranná lhůta není třeba.

Kurník už máme čistý, ale co ošetření slepic?

Ošetření slípek je další úkol, který vás při boji se čmelíky čeká. Nicméně nikdy nezapomínejte na ochrannou lhůtu. Ta činí přibližně měsíc na maso a týden na vejce. Dodržet tuto lhůtu je důležité především pokud používáte k likvidaci nepřírodní prostředky. Jaké možnosti jsou nejefektivnější?

Křemelinu, kterou jste použili na čištění kurníku, můžete znovu povolat do akce i při „odčmelíkovávání“ slepic. Nejefektivněji křemelina zapůsobí, pokud opeřence po jednom odchytíte a vetřete jim křemelinu do peří.

Nač vymýšlet složitosti, když vám pro tento účel skvěle poslouží obyčejný popel ze dřeva. S jeho použitím připravte popeliště, kam si slípky budou chodit čistit peří, ale také ho nasypte na slepice tam, kam samy nedosáhnou (tedy na hlavu, záda nebo ocas). Při pravidelném opakování několikrát denně se slepice čmelíků zbaví.

Proti čmelíkům najdete na trhu velké množství různých přípravků. Mezi nimi také bio spreje, které se postřikem aplikují na napadené slípky.

Jdou čmelíci na člověka?

Čmelíci mohou napadnout nejen slepice, ale také další druhy ptáků. Pokud jich není dostatek, můžou se dokonce přestěhovat i na savce, především na myši, potkany, kočky a psi. Proto je logické, že vás napadla otázka, jestli je člověk před čmelíky v bezpečí. Napadení člověka je spíše výjimečné, ale dojít k němu může. Projevuje se svěděním a zarudnutím na postiženém místě kůže.

Související články

22. května 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…

19. února 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…

26. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

3. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

17. června 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?

Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30

Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

NOSNICE REPRO

Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.

NOSNICE GOLD

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICE KLASIK

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

KUŘE MIDI

Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.

KUŘE MINI

Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst