Plemena slepic

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

Rozdělení plemen slepic

Kategorie, do kterých je možné slepice zařadit, se tvoří na základě různých parametrů. Za ty základní jsou považovány hmotnost, původ nebo užitkovost.

Podle hmotnosti dělíme slepice jednoduše na lehké, středně těžké či těžké; podle původu poté například na evropské a asijské. Nejčastěji jsou ale slepice děleny podle užitkovosti/vzhledu. V tomto rozdělení najdeme slepice nosné, masné, s užitkovostí kombinovanou, slepice okrasné, bojové či zakrslé. 

Slepice lehké, těžké a středně těžké

Lehká plemena slepic

Lehké slepice mají nižší hmotnost a vynikají svou snáškou vajec. Poznáte je podle jejich tendence rozhrabávat zem o něco více, než jejich těžší kolegyně. Mezi tyto snášenlivé opeřence můžeme zařadit jedno z nejvíce chovaných slepičích plemen na světě – leghornky, které dokážou snést 200 vajec ročně.

Těžká plemena slepic

Těžké slepice jsou naopak ty pravé, pokud je chcete chovat na maso – mají ho totiž opravdu hodně. Na druhou stranu mají ale nižší snášku. Patří sem například kočinky, které se vyznačují svou mohutností a klidným temperamentem, ale také předními příčkami v oblíbenosti. Další zástupkyně, brahmánky, jsou zase populární po celém světě díky svému atraktivnímu vzhledu.

Kompromisem mezi lehkými a těžkými jsou slepice středně těžké. Dopřejí vám totiž jak dost masa, tak dost vajec. Do této skupiny řadíme například klidné plymutky a hempšírky.

Podle užitkovosti a vzhledu

Nosná plemena slepic

Pokud toužíte po velkém množství domácích vajíček, určitě si pro svůj chov vyberte některou ze slepic nosných. Určitě vás nepřekvapí, že v této kategorii narazíte především na slepice lehké a středně těžké. Jsou to například již zmiňované leghornky. Patří sem také hybridní slepice, které jsou vyšlechtěné tak, aby snášely co nejvíc vajec při co nejnižší spotřebě krmiva. Existuje jich celá řada a snesou vám až 300 vajec ročně.

Masná plemena slepic

Masné slepice se vyznačují rychlým přibýváním na váze. Do této kategorie spadají slepice těžké, takže například zmiňované brahmánky. Nic ale není zadarmo, a tak k dosažení požadované mohutnosti potřebují kvalitní krmivo s dostatkem bílkovin. Dalším masným plemenem jsou faverolky, které si vás získají svým charakterem, vzhledem i užitkovostí.

Plemena s kombinovanou užitkovostí

Do této oblíbené kategorie spadají slípky, které mají dobrou snášku a navíc také kvalitní maso. Typická je pro ně menší létavost a také klidnější povaha. Patří sem například sasexky, které si oblíbíte právě pro jejich klidnou povahu, nebo plymutky. Ty jsou vysoce zmasilé a řadí se mezi skvělé nosnice.

Bojová plemena slepic

Určitě vás nepřekvapí, že bojová plemena byla nasazována do kohoutích zápasů. Jedná se o nejstarší plemena slepic, která se po zákazu bojů přesunula na výstavy. Poznáte je díky jejich osvalenému tělu či širokému postoji. Jejich slabou stránkou je ale snáška. Patří sem například malajky či asilky.

Okrasná plemena slepic

Materiální užitek u nich nehledejte – chovají se hlavně kvůli vzhledu a svým povahovým rysům. Mezi roztomilé slípky patří hedvábničky, které si vás získají svou krásnou srstí. Navíc vynikají ve své schopnosti vyvést svá i cizí kuřata. Dalšími zástupci jsou sultánky, které se vyznačují svým chocholem, vousem a pěti prsty. Nejsou vhodné pro začátečníky, protože vyžadují hodně péče. Dále sem můžeme zařadit fénixkyholokrčky nebo holanďanky.

Zakrslá a zdrobnělá plemena slepic

Zdrobnělá plemena byla vyšlechtěna klasicky z velkého plemene a nesou stejné znaky jako velká plemena, ke kterým náleží.

Zakrslá plemena tvoří samostatnou skupinu, která má mnoho společných znaků. Mají váhu okolo půl kila a chovají se hlavně pro okrasu nebo potřeby výstav. Snáší okolo 80 vajec ročně. Mezi klasická zakrslá plemena patří japonky, mosetky, sebritky či bantamky.

Související články

22. května 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…

19. února 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…

26. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

3. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

17. června 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?

Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30

Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

NOSNICE REPRO

Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.

NOSNICE GOLD

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICE KLASIK

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

KUŘE MIDI

Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.

KUŘE MINI

Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.

Aktualita

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.

9. ledna 2023
Číst