Plemena slepic

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

Rozdělení plemen slepic

Kategorie, do kterých je možné slepice zařadit, se tvoří na základě různých parametrů. Za ty základní jsou považovány hmotnost, původ nebo užitkovost.

Podle hmotnosti dělíme slepice jednoduše na lehké, středně těžké či těžké; podle původu poté například na evropské a asijské. Nejčastěji jsou ale slepice děleny podle užitkovosti/vzhledu. V tomto rozdělení najdeme slepice nosné, masné, s užitkovostí kombinovanou, slepice okrasné, bojové či zakrslé. 

Slepice lehké, těžké a středně těžké

Lehká plemena slepic

Lehké slepice mají nižší hmotnost a vynikají svou snáškou vajec. Poznáte je podle jejich tendence rozhrabávat zem o něco více, než jejich těžší kolegyně. Mezi tyto snášenlivé opeřence můžeme zařadit jedno z nejvíce chovaných slepičích plemen na světě - leghornky, které dokážou snést 200 vajec ročně.

Těžká plemena slepic

Těžké slepice jsou naopak ty pravé, pokud je chcete chovat na maso - mají ho totiž opravdu hodně. Na druhou stranu mají ale nižší snášku. Patří sem například kočinky, které se vyznačují svou mohutností a klidným temperamentem, ale také předními příčkami v oblíbenosti. Další zástupkyně, brahmánky, jsou zase populární po celém světě díky svému atraktivnímu vzhledu.

Kompromisem mezi lehkými a těžkými jsou slepice středně těžké. Dopřejí vám totiž jak dost masa, tak dost vajec. Do této skupiny řadíme například klidné plymutky a hempšírky.

 

Slepice

 

Podle užitkovosti a vzhledu

Nosná plemena slepic

Pokud toužíte po velkém množství domácích vajíček, určitě si pro svůj chov vyberte některou ze slepic nosných. Určitě vás nepřekvapí, že v této kategorii narazíte především na slepice lehké a středně těžké. Jsou to například již zmiňované leghornky. Patří sem také hybridní slepice, které jsou vyšlechtěné tak, aby snášely co nejvíc vajec při co nejnižší spotřebě krmiva. Existuje jich celá řada a snesou vám až 300 vajec ročně.

Masná plemena slepic

Masné slepice se vyznačují rychlým přibýváním na váze. Do této kategorie spadají slepice těžké, takže například zmiňované brahmánky. Nic ale není zadarmo, a tak k dosažení požadované mohutnosti potřebují kvalitní krmivo s dostatkem bílkovin. Dalším masným plemenem jsou faverolky, které si vás získají svým charakterem, vzhledem i užitkovostí.

Plemena s kombinovanou užitkovostí

Do této oblíbené kategorie spadají slípky, které mají dobrou snášku a navíc také kvalitní maso. Typická je pro ně menší létavost a také klidnější povaha. Patří sem například sasexky, které si oblíbíte právě pro jejich klidnou povahu, nebo plymutky. Ty jsou vysoce zmasilé a řadí se mezi skvělé nosnice.

Bojová plemena slepic

Určitě vás nepřekvapí, že bojová plemena byla nasazována do kohoutích zápasů. Jedná se o nejstarší plemena slepic, která se po zákazu bojů přesunula na výstavy. Poznáte je díky jejich osvalenému tělu či širokému postoji. Jejich slabou stránkou je ale snáška. Patří sem například malajky či asilky.

Okrasná plemena slepic

Materiální užitek u nich nehledejte - chovají se hlavně kvůli vzhledu a svým povahovým rysům. Mezi roztomilé slípky patří hedvábničky, které si vás získají svou krásnou srstí. Navíc vynikají ve své schopnosti vyvést svá i cizí kuřata. Dalšími zástupci jsou sultánky, které se vyznačují svým chocholem, vousem a pěti prsty. Nejsou vhodné pro začátečníky, protože vyžadují hodně péče. Dále sem můžeme zařadit fénixky, holokrčky nebo holanďanky.

Zakrslá a zdrobnělá plemena slepic

Zdrobnělá plemena byla vyšlechtěna klasicky z velkého plemene a nesou stejné znaky jako velká plemena, ke kterým náleží.

Zakrslá plemena tvoří samostatnou skupinu, která má mnoho společných znaků. Mají váhu okolo půl kila a chovají se hlavně pro okrasu nebo potřeby výstav. Snáší okolo 80 vajec ročně. Mezi klasická zakrslá plemena patří japonky, mosetky, sebritky či bantamky.

 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.