Hobby plemena ovcí

Cápové ovce svým vzezřením připomínají antilopu s vlnou. Rohy jsou výjimečné také u ovcí plemene jakob. A vůbec nejmenším u nás chovaným plemenem je ouessantská ovce.

Cápová ovce

Hortobágyská racka, maďarská cápovice či uherská cápová ovce – to jsou synonyma pro původní maďarské plemeno ovcí, které svým vzezřením připomíná antilopu s vlnou.U nás se chová zejména v zoologických zahradách, pomalu však nachází obdivovatele i mezi zájmovými chovateli.

Cápové ovce

Jedná se o primitivní hrubovlnné nenáročné a konstitučně pevné plemeno ovcí s trojstrannou užitkovostí. V zemi původu popisují dvě variety, a to racku bílou a racku tmavou – černou, která je vzácnější. Je malého tělesného rámce s hmotností bahnic v rozmezí od 45 do 55 kg a beranů do 75 kg.  Má smíšenou splývavou bílou, respektive kávově zlatavě, nebo černě zbarvenou vlnu. Plemenným znakem racek jsou zejména dlouhé, vztyčené šroubovité rohy, které u původního typu rostou zhruba pod úhlem 45° a zdobí hlavu obojího pohlaví. Zatímco beranům mohou výjimečně dorůstat až do metrové délky, u bahnic jsou asi poloviční.

 

Jakob

Rohy jsou výjimečné také u ovcí plemene jakob, které pocházejí zřejmě z dnešní Sýrie, kde se údajně chovaly už před třemi tisíci roky. Zmínka je o nich dokonce i v Bibli (Genesis 30, 31), kde se popisuje, že tyto ovce dostal Jákob od svého tchána v době, kdy pro něho pracoval. V jiné historické souvislosti se na jejich adresu zase uvádí, že byly vyplaveny na břeh z vraků lodí v průběhu invaze španělské armády za vlády Alžběty I. 

Plemeno Jakob

V každém případě se kvůli vícečetným rohům exoticky vyhlížející ovce jacob chovají už po několik staletí na farmách v Anglii, kam se dovezly z oblasti Blízkého východu přes severní Afriku, Sicílii a Španělsko. A považují se za anglické plemeno.

Předností uvedeného plemene je velmi dobrá užitkovost, zdravotní odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, ale i chutné libové maso. Do České republiky se poprvé dovezly v roce 1997 z Nizozemska. 

 

Oussantská ovce

Vůbec nejmenším u nás chovaným plemenem je ouessantská ovce, která pochází z ostrova Ouessant u pobřeží Bretaňského poloostrova. Jedná se o nenáročné plemeno ovcí s hmotností beranů v rozmezí od 15 do 22 kg (ovce 12 až 16 kg) a kohoutkovou výškou od 42 do 49 cm (ovce 40 až 46 cm). V České republice se ouessantky chovají od roku 2004, využívají se na vypásání zahrad i jako domácí mazlíčci.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.