Fattening pigs
In order to assure that the pigs are in a good state of health, it is essential to feed them grain feed as a basis. Selection of these feeds is limited not only by the farmer’s potential, but also the chosen farming method. For example, the rules of ecological farming place emphasis on providing organically grown feed, as well as a diverse range of feed.
Sources of protein for pigs
Correctly heat processed soy beans are an excellent source of protein for feeding weaned piglets and lactating sows. However, it can be very difficult for organic farmers to obtain suitable soy beans, which are usually imported to this country and are also usually genetically modified. Peas are a good alternative to soy beans in our conditions.
By-products from processing beet are another source of protein, which can also be used to feed pigs. Protein feed in particular forms the minimum permitted proportion of conventional feeds in feed.
Grain provides a source of energy
Grains represent the main source of energy when feeding pigs. Corn has the highest energy value out of all the grains. It is fed as coarse meal, but can also be used as production from separate harvesting.
In our conditions the basic feed grain is wheat, however it should not be ground too finely in pig feed. High-quality barley is a suitable alternative. This has a higher proportion of fibre and protein compared to corn. Oats have similar properties. Triticale is another grain used in pig feed.
A mixture of feed limestone, dicalcium phosphate and feed salt is used as a mineral supplement in ecological farming .
Pasture feeding pigs
Although pasturing has a positive effect on the health of pigs, a basic grain feed is still necessary for healthy pigs.
Pasture for pigs will provide different plants for foraging compared to a pasture intended for ruminants. Forage plants for pasturing pigs include for example winter mixtures (including winter barley, winter peas, perennial ryegrass, winter wheat and winter vetch) and spring mixtures (including oats, vetch and peas) and clover and grass.
Pigs can meet most of their feed requirements in pasture from plants and anything else the can find, including naturally occurring herbs, roots and various insect larvae. On the contrary, people who raise pork for their own use also feed kitchen scraps to the omnivorous pig.

Související články
24. srpna 2021
V prosinci roku 2020 bylo v tuzemsku třiapadesát chovů prasat v režimu ekologického zemědělství. Na většině z nich chovají přeštická černostrakatá prasata, která jsou od roku 1992 zařazena mezi genetické zdroje. Podobně odolným a nenáročným plemenem jsou i maďarská kadeřavá prasata, jejichž obliba roste také u našich chovatelů.
25. května 2021
V České republice chovatelé pracují s otcovskými plemeny (v současné době reprezentované zejména bílým otcovským, durokem a pietrainem), včetně jejich syntetických linií (SL 34, SL 38, SL 48, případně SL 68), a s mateřskými plemeny prasat.
18. května 2021
V komerčních chovech prasat se využívají jak plemena, která vynikají reprodukčními parametry a mateřskými vlastnostmi, tak i plemena, která svému potomstvu předávají dobré růstové schopnosti, odolnost a dobrou kvalitu masa. V rámci hybridizačního programu Svazu chovatelů prasat, z.s., tak chovatelé pracují s mateřskými plemeny (v zastoupení české bílé ušlechtilé a česká landrase), a otcovskými plemeny.
19. června 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.
11. května 2020
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí, které se v komerčních chovech vyvinuly v sofistikované ustájovací kapacity využívající technologie nejen pro automatizované systémy krmení a napájení, ale i pro řízení stájového prostředí. V souvislosti s poptávkou po zdravých produktech od šťastných zvířat se však v Evropě již delší dobu prosazují trendy ekologického…
Související produkty

PIG UNI 15
Sypký univerzální koncentrát pro výkrm prasat, který se míchá s obilím dle fáze výkrmu v poměru 11 – 16 %. Je zárukou vysokých přírůstků.

KPK VITAL
Profesionální kompletní krmná směs pro kojící prasnice. Svým složením podporuje tvorbu mléka v potřebné kvalitě a množství.

KPB VITAL
Granulované kompletní krmivo pro jalové a březí prasnice zajišťující veškeré potřebné živiny. Granule 3,2 mm.

A3 MAXI
Kompletní krmná směs pro výkrm prasat nad 60 kg. Svým složením podporuje rychlý růst při nízké spotřebě krmiva během závěrečné fáze výkrmu. Granule 3,2 mm.

A2 MIDI
Kvalitní granule pro výkrm prasat od 35 do 60 kg. Vyváženost potřebných živin je základem pro výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost.

A1 MINI
Granulovaná krmná směs pro první fázi výkrmu prasat, tedy od 15 do 35 kg živé hmotnosti. Obsažené živiny podporují výborný zdravotní stav, rychlý růst a vysokou zmasilost Vašich prasat.

A1 START
Profesionální krmivo určené pro odstavená selata od 12 kg ž. hm. do 12. týdne věku. Ideálně nastartuje růst selat. Na toto krmivo se navazuje výkrmovou směsí A1 Mini nebo koncentrátem Pig UNI 15.

WEANING PELLETS
Prestarter pro selata od 10. dne věku do 14. dne po odstavu od prasnice. Struktura 2 mm granulí zajišťuje bezproblémový příjem a překonání odstavového období. Obsahuje mimo jiné syrovátku a rybí moučku, čímž zajišťuje rychlý růst selat.