Kanibalismus u nosnic

Ozobávání peří, případně vyzobávání měkkých tkání po porušení celistvosti kůže až do krve, masa nebo vnitřností, není u slepic ani zdaleka neobvyklé. Řešení však existuje.

Příčinou zde mohou být nejčastěji dva faktory, často ve vzájemné kombinaci:

Nedostatky ve výživě – zejména nedostatek bílkovin, případně vitamínů. Ani dostatek základních zrnin tyto živiny nezajistí, je nutné doplnění zdrojů bílkovin.

Chov na omezeném prostoru s nedostatkem možností pro přirozenou činnost slepic – přehrabování podestýlky, hledání různorodé potravy na zemi i na rostlinách nebo popelení. V tomto případě je vhodné, pokud to podmínky dovolují, poskytnout slepicím lepší životní prostředí, zejména větší prostor, který poskytuje pro zvířata více podnětů.

 

Krmení slepic má vědecky prozkoumané zákonitosti, složení denní krmné dávky se v různých obdobích života nebo produkce mění v desítkách položek živin. V kompletním krmivu je tedy sledována řada složek ve vzájemně vyvážených poměrech a při jejich krmení by se projevy kanibalismu měli minimalizovat.

Pokud se však zejména při tradičním krmení něco takového projeví, je nutné doplnit krmnou dávku živočišnými bílkovinami např. tvarohem či masnými zbytky. V poslední době jsou oblíbeným dostupným doplňkem masné konzervy pro psy, případně je vhodné některý z mnoha vitamínových doplňků.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.