ATKÁSAK VAGY TETVESEK CSIRKÉI?

Ha hiszi, ha nem, minden tyúktartó életében legalább egyszer átéli azt a kétségbeesést, hogy atkát vagy tetűt talál tyúkjain. Ha önnel is előfordult ez a sajnálatos esemény, ne csüggedjen. Mit tegyen a betolakodókkal, vagy – még jobb megoldásként – hogyan tartsa őket távol a tyúkóltól?

Tyúkok parazitái

A tyúkok sajnos tehetetlenek a parazitákkal szemben, így az atkák boldogan tanyát vernek rajtuk. Az apró kártevő örömében azonban sem ön, sem tyúkjai nem osztoznak. Fennáll a veszély, hogy a tyúkok kevesebbet fognak tojni, irritálttá válnak és a legrosszabb esetben elhullnak.

Tyúkjain leggyakrabban atkákkal és tetvekkel fog találkozni. Ezek abban különböznek, hogy míg az atkák a tyúk vérével táplálkoznak, vérszegénységet okozva, addig a tetvek a tyúk tollait és porát fogyasztják, azonban mindkét kártevő hatalmas pusztítást tud végezni.

Ne feledkezzen meg a megelőzésről

A megelőzés a legjobb, amit tehet tyúkjaiért, ezért ne becsülje le fontosságát. A korai észlelés természetesen előnyös, ezért ellenőrizze állományát rendszeresen, legalább hetente. Ne feledkezzen meg az ólban a kakasülőről, a fészkekről és a hézagokról.

Porfürdőt is biztosíthat a tyúkoknak. Szórjon kovaföldet az ól összes sarkába – ez segít a távoltartani a kártevőket és parazitákat.

A fertőzés első számú hordozói a vadmadarak, ezért fontos, hogy biztonságos távolságra tartsa őket a tyúkok etetőitől.

A régi almot rendszeresen, lehetőleg hetente cserélje le újra. Kedvezőtlen időjárás esetén nem árt, ha hetente kétszer cseréli. Alomnak használhat szénát, szalmát vagy forgácsot.

Miből állapíthatja meg, hogy tyúkjai atkásak vagy tetvesek?

Ha fájdalmaink vannak, mindenki látni fogja rajtunk. Ugyanez a helyzet a csirkékkel, melyek gyakran rendkívül nehezen tűrik a parazitákat. A tyúkokon az étvágy és a szomjúság csökkenését, súlyveszteséget, levertséget, vagy csökkent tojásmennyiséget fogja észlelni. A fertőzést leginkább a tyúk tollazata viseli meg, mely kifakul és erősen hullani kezd, különösen a tyúk hátán, melyet az atkák leginkább kedvelnek. Az atkákat valószínűleg közelről sem fogja észre venni, a bolhákat vagy tetveket azonban igen.

És íme a kezelés:

Ha fertőzött tyúkot talál állományában, különítse el a többitől. Nagyon fontos a fertőtlenítés: tisztítsa meg az egész tyúkólat, a tojófészkeket és az etetőket. A fertőzött tyúkokat a lehető leghosszabb ideig tartsa a baromfiólban, és hintsen port szárnyaik alá. A paraziták elpusztításának elősegítéséhez természetes olajat is alkalmazhat.

Ezen felül ne felejtsen el minden új tyúkot két hétig karanténban tartani, hogy ne hurcolhasson parazitákat társai közé.

Související články

31. března 2025

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Pokud se slepice chovají pro produkci vajec, pak je přirozeným cílem chovatele jich mít od jedné nosnice co nejvíce při co nejnižších nákladech. Za tím účelem se v komerčních chovech využívají výhradně speciálně vyšlechtěné hybridní kombinace nosného typu slepic, kterých se dosáhne křížením různých genetických linií čistokrevných plemen. Tito hybridi si tak z každé linie…

22. května 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…

19. února 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…

26. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

3. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30

Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

NOSNICE REPRO

Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.

NOSNICE GOLD

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICE KLASIK

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

KUŘE MIDI

Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.

KUŘE MINI

Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.

Aktualita

Stáhněte si 2. část e-booku o králících – nemoci

Chov králíků bohužel není plný pouze těch krásných chvilek, a proto jsme připravili druhý díl e-booku o králících, tentokrát zaměřený na nejčastější nemoci, které vás mohou v chovu potkat.

23. prosince 2022
Číst