Do your chickens have mites or lice?
Believe it or not, every hen keeper will at least once go through that state of despair when they discover a louse or mite on their hen. If this unfortunate event has happened to you, you need not despair. How do you deal with unwelcome guests or, better still, how do you not let them into your hen house?
Parasites in hens
Unfortunately, chickens are an unprotesting host for parasites, and so the mites are happy to make their home on them. But neither you nor your hens share the joy of the little vermin. They are at risk of a drop in laying, irritation and, in the worst case, death.
Most often you will see mites and lice in your hens. The difference between the two is that while mites feast on hen’s blood and thus cause anaemia, lice feed on hen feathers and dust. But both pests can wreak havoc.
Do not neglect prevention
Prevention is the best thing you can do for your hens, so don’t underestimate it. Early detection is of course ideal, so you should check your flock regularly, at least once a week. Don’t forget about their perches, nests and gaps in the coop.
You can also give your hens a dust bath. Sprinkle diatomaceous earth in all corners of the coop – it will help prevent pests and parasites.
The biggest vectors are wild birds. It is therefore important to restrict their access to the hen feeders to keep them at a safe distance.
Also change old litter regularly with new litter, ideally once a week. If the weather is not favourable, you can’t go wrong with a second weekly change. You can use hay, straw or shavings.
How can you tell if your hen has mites or lice?
If something hurts you, everyone is guaranteed to see it in you. It’s the same with chickens, who are often very uncomfortable with parasites. In hens, you will notice a lack of appetite for food and water, weight loss, apathy or reduced egg production. The hen’s feathers take the brunt of it – they look dull and are lost a lot when infested, especially on the back, where the mites like it best. You probably won’t see mites at close range, but you might see fleas or lice.
Here comes the treatment
If you find an infested hen in your flock, put her away from the others. Disinfection is important – so clean the whole henhouse, laying nests and feeders. Leave infested hens in the poultry house as long as possible, and dust under their wings. You can also help by applying natural oil to smother the parasites.
Remember also that each new hen should remain in quarantine for a fortnight. This is because you need to make sure that the new member of your flock does not introduce any parasites among its fellows.

Související články
22. května 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…
19. února 2024
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…
26. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?
3. října 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?
17. června 2022
Zveřejnil: Tým Energys Hobby
Zdraví vašich slípek patří k nejdůležitějším věcem, které byste měli ve svém chovu hlídat. Pokud hejnu něco chybí nebo má zdravotní problém, projeví se to poklesem snášky nebo změnou chování. Jednou z takových situací je napadení čmelíky. Jak tohoto parazita poznat a vyhnat ze života vašich opeřenců?
Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30
Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

NOSNICE REPRO
Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.

NOSNICE GOLD
Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICE KLASIK
Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

KUŘE MIDI
Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.

KUŘE MINI
Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.