Majú vaše kurčatá roztoče alebo vši?

Verte či nie, každý chovateľ sliepok aspoň raz prežije stav zúfalstva, keď na svojej sliepke objaví voš alebo roztoča. Ak sa vám táto nešťastná udalosť stala, nemusíte zúfať. Ako sa vysporiadať s nevítanými hosťami, alebo ešte lepšie, ako ich nevpustiť do svojho kurína?

Parazity u sliepok

Nanešťastie, kurčatá sú pre parazity netestovateľným hostiteľom, a tak sa na nich roztoče s radosťou udomácnia. Ale ani vy, ani vaše sliepky nezdieľate radosť z týchto malých škodcov. Hrozí im pokles znášky, podráždenie a v najhoršom prípade úhyn.

Najčastejšie sa u vašich sliepok objavujú roztoče a vši. Rozdiel medzi nimi je v tom, že zatiaľ čo roztoče sa živia krvou sliepok, a tým spôsobujú anémiu, vošky sa živia perím a prachom sliepok. Obaja škodcovia však môžu spôsobiť spúšť.

Nezanedbávajte prevenciu

Prevencia je to najlepšie, čo môžete pre svoje sliepky urobiť, preto ju nepodceňujte. Ideálne je, samozrejme, včasné odhalenie, preto by ste mali svoje kŕdle pravidelne kontrolovať, aspoň raz týždenne. Nezabúdajte na ich hniezda, hniezda a medzery v kurníku.

Sliepkam môžete dopriať aj prachový kúpeľ. Posypte všetky rohy kurína diatomitickou zeminou – pomôže to zabrániť výskytu škodcov a parazitov.

Najväčšími prenášačmi sú voľne žijúce vtáky. Preto je dôležité obmedziť ich prístup ku kŕmidlám pre sliepky, aby boli v bezpečnej vzdialenosti.

Pravidelne, ideálne raz týždenne, vymieňajte starú podstielku za novú. V prípade nepriaznivého počasia neurobíte chybu ani pri druhej týždennej výmene. Môžete použiť seno, slamu alebo hobliny.

Ako zistíte, či má vaša sliepka roztoče alebo vši?

Ak vás niečo bolí, každý to môže zistiť. To isté platí aj pre sliepky, ktorým sú parazity často veľmi nepríjemné. U sliepok si všimnete nedostatok chuti do jedla a vody, úbytok hmotnosti, apatiu alebo zníženú produkciu vajec. Najviac to odnesie perie sliepok – vyzerá matne a pri napadnutí sa veľmi stráca, najmä na chrbte, kde to majú roztoče najradšej. Roztoče pravdepodobne zblízka neuvidíte, ale môžete vidieť blchy alebo vši.

Nasleduje ošetrenie

Ak v kŕdli nájdete napadnutú sliepku, odložte ju od ostatných. Dôležitá je dezinfekcia – preto sa pustite do čistenia celého kurína, znáškových hniezd a kŕmidiel. Napadnuté sliepky nechajte čo najdlhšie v hydinárni a oprášte im pod krídlami. Pomôcť si môžete aj aplikáciou prírodného oleja na udusenie parazitov.

Nezabudnite tiež, že každá nová sliepka by mala zostať v karanténe dva týždne. Musíte sa totiž uistiť, že nový člen vášho kŕdľa nezavlečie medzi svoje kolegyne žiadne parazity.

Související články

31. března 2025

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Pokud se slepice chovají pro produkci vajec, pak je přirozeným cílem chovatele jich mít od jedné nosnice co nejvíce při co nejnižších nákladech. Za tím účelem se v komerčních chovech využívají výhradně speciálně vyšlechtěné hybridní kombinace nosného typu slepic, kterých se dosáhne křížením různých genetických linií čistokrevných plemen. Tito hybridi si tak z každé linie…

22. května 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Kur domácí, respektive slepice patří k nejdůležitějším hospodářsky využívaným zvířatům, která dávají užitek v podobě vajec a masa. V současné době je kladen stále větší důraz na životní podmínky zvířat, tzv. welfare. To má za důsledek, že se farmáři již začínají připravovat na povinné změny v ustájení nosnic. V následujícím článku je jednoduché shrnutí používaných…

19. února 2024

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

V posledních letech se zvyšuje obliba chovu nosnic v domácích podmínkách. Tento trend může být ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je jistě vyhledávání kvalitních potravin, snaha o udržitelnější životní styl a touha lidí po větší nezávislosti. Chov nosnic v domácím prostředí taktéž umožňuje majitelům mít kontrolu nad podmínkami chovu zvířat a kvalitou výživy, kterou…

26. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Slepice jsou nejpočetnějším ptačím druhem vůbec, a to s 26 miliardami chovaných zástupců. Nebude tedy překvapením, že se dělí hned do několika skupin podle různých hledisek. Jaké dělení je to nejčastější, a která plemena slepic byste určitě měli znát?

3. října 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Při chovu slepic možná leckoho napadne, jak dlouho vlastně taková slepice žije. Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na několika faktorech – některé ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Jak můžete přispět k dlouhému životu svých slípek a jak takový život opeřence probíhá?

Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30

Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

NOSNICE REPRO

Granulované krmivo pro plemenné nosnice. Podporuje vyšší líhnivost a zdárný vývoj embrya. Lze použít i pro ostatní kategorie drůbeže. Doporučuje se zkrmovat 1 – 2 měsíce před očekávanou snáškou.

NOSNICE GOLD

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICE KLASIK

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

KUŘE MIDI

Od 5. týdne do konce 20. týdne stáří kuřic. Navazuje na zkrmování směsi Kuře MINI. Svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrábí se ve dvojí formě, granulované a sypké.

KUŘE MINI

Drcená krmná směs bez kokcidiostatik. Vhodná pro odchov kuřic nosného typu do konce 4. týdne věku. Obsahuje vyvážený poměr živin podporující správný vývoj kuřat. Pro odchov kuřat je následující směsí KUŘE MIDI.

Aktualita

Stáhněte si 2. část e-booku o králících – nemoci

Chov králíků bohužel není plný pouze těch krásných chvilek, a proto jsme připravili druhý díl e-booku o králících, tentokrát zaměřený na nejčastější nemoci, které vás mohou v chovu potkat.

23. prosince 2022
Číst