Kacsák és libák, azaz vízimadarak hizlalása

A kacsák és libák etetése és hizlalása során fel kell ismerni az alapvető táplálkozási igények közötti különbségeket. A tapasztalt tenyésztők legalábbis az alapvető különbségeket ismerik a lúd, a kacsa és a pézsmaréce között.

A liba (mind egyes eredeti törzsek,mind a haszonhibridek) kizárólag növényevő. A hagyományos tenyésztéshez és hizlaláshoz helyénvaló zöld takarmányt is adagolni. Nagyon előnyös számára a bekerített zöld legelő. A hizlalás utolsó szakaszában tanácsos korlátozni a mozgást és csak nyers takarmányt (takarmánykeveréket a végső hízási fázisban) adni.

A kacsa (leggyakrabban a pekingi kacsák törzse az eredetük) szó szerint mindenevő. A takarmánykeverékből összeállított takarmányadag kiegészítéséhez fel lehet használni vágóhídi hulladékot vagy táphoz való vért, csak kisebb arányban legyen a zöldtakarmány térfogata.

A pézsmaréce a tápkeverék mellett képes a kifutón talált zöldtakarmányt is hasznosítani. Ha intenzív hizlalásra törekszünk, célszerű csökkenteni a területét, és utána nyomon követni a viselkedését. Ha kicsi a területük, hajlamosak arra, hogy a kinövő tollat egymásnak kicsipkedjék a hátukon, majd fokozatosan az egész testükön. Intenzív növekedésük idején igényesek a fehérjére is. Kiegészítésként húshulladékot kínálhatunk nekik. Nagyon nehéz az etetése (főleg a fehérjetartalom szempontjából) az ún. barbaria fajtának a nagyon intenzív tenyésztés és a hús nagy arányának eléréséhez.

A hizlalás kezdetén (az első hetekben) tanácsos a komplett tápkeveréket adni a növekedés beindulása és a nagyarányú elhullás megelőzése céljából. A hizlalótápban legalább részlegesen hasznosítani lehet a „legolcsóbb háztartási“ tápanyagforrásokat a hizlalás hatékonyságának növelése céljából.

 

Befejezésül néhány pontosító szakkifejezés:

Barbaria: a szakkifejezést a „húsadó“ pézsmarécékre használjuk, amelyeket Franciaországban háziasítottak a pézsmarécék vérvonalainak keresztezésével, de így is a házi pézsmaréce fajtája.

Libakacsa: A pézsmaréce népies neve. A „pézsmaréce“ szó a hentes vagy más üzlet hirdetőtábláján nem keltene túl nagy figyelmet. A hagyományos cseh „hízott“ libához képest kétszer olyan drága kacsát szintén nem lenne könnyű eladni. Ezért keletkezett a „libakacsa“ szakkifejezés a pézsmaréce könnyebb értékesítése céljából, melynek húsát sokan az egyik legízletesebb baromfihúsnak tartják.

Mulard: keresztezés eredménye általában a pézsmaréce hímje (általában mindig aktív a megtermékenyítéshez) és a pekingi kacsa nősténye (produkciós szempontból nagyon eredményesek) között. A mulard nagyon jól hízik és ugyanolyan a táplálékigénye, mint a kacsának. Kiváló a hizlaláshoz és nem-reproduktív.

Související články

16. března 2022

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Při výběru krmiva (nejen) pro drůbež je nezbytné vycházet z účelu chovu či z fáze výkrmu. Krmiva Energys Hobby tyto potřeby akcentuje, a tak si určitě vyberete, ať už je vaše drůbež v jakémkoliv vývojovém stádiu. Jak ale to pravé krmivo vybrat, a které je pro Vaši drůbež nejvhodnější?

9. prosince 2021

Zatímco pro odchov a výkrm běžných druhů a užitkových typů drůbeže existují technologické postupy, pro tzv. netradiční druhy drůbeže, ale i běžců s potenciálem pro komerční využití je zmiňovaných návodů poskrovnu. V tomto článku se dočtete základní informace o chovu barbarií a divokých kachen.

22. února 2021

Zveřejnil: Tým Energys Hobby

Jaro je obdobím, kdy se začínají vykrmovat kuřata v domácích podmínkách. Pro účely produkce masa je nejlepší používat vyšlechtěná hybridní masná plemena, která mají geneticky danou vlastnost rychlého růstu a vysokého osvalení. Taková plemena se souhrnně nazývají brojlerová kuřata či brojleři.

20. listopadu 2020

Při krmení a výkrmu kachen a hus je nutné uvědomit si rozdílnosti zásadních požadavků na výživu. Zkušenému chovateli jsou alespoň základní odlišnosti mezi husou, kachnou a pižmovkou známy.

10. října 2020

Připravili jsme přehled několika dalších druhů. V textu najdete kachnu mulard, kachnu brojlerovou pekingskou či kachnu pižmovou.

Související produkty

DRŮBEŽ UNI 30

Sypký koncentrát pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (dle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké zmasilosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Lze použít také pro krmení slepic.

BROJLER MAXI

Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu brojlerů. Podpora vysoké zmasilosti a delikátní chuti masa. Začněte používat 5 či více dnů před porážkou. Neobsahuje kokcidiostatika.

BROJLER MIDI FORTE

Granulovaná krmná směs pro intenzivní výkrm brojlerů od 15. dne věku do min. 5 dnů před ukončením výkrmu. Obsažená kokcidiostatika snižují mortalitu v průběhu výkrmu. Pro další fázi výkrmu je vhodná směs Brojler MAXI.

BROJLER MINI FORTE

Drcená krmná směs s kokcidiostatikem, pro intenzivní výkrm brojlerových kuřat do 14. dne stáří a podporu rychlého růstu a výborného zdravotního stavu Vašich brojlerů.

KACHNA MAXI

Granulovaná směs pro výkrm kachen a hus od 3. týdne stáří do porážky. Obsažené živiny podporují rychlý růst, vysokou zmasilost a delikátní chuť masa.

KACHNA MINI

Kvalitní drcená směs pro výkrm kachen a hus do 2. týdnů stáří. Je vhodná pro rychlý růst a vysokou zmasilost.

KRŮTA MAXI

Krmivo pro závěrečnou fázi výkrmu krůt. Používejte od 13. týdne stáří. Neobsahuje kokcidiostatikum.

KRŮTA MIDI FORTE

Kvalitní granulované krmivo s kokcidiostatiky pro výkrm krůt od 5. do 12. týdne věku. Je základem pro rychlý růst, vysokou zmasilost a výborný zdravotní stav Vašich krůt. Obsah kokcidiostatik snižuje mortalitu v průběhu výkrmu. Navazuje po zkrmení směsi Krůta Mini Forte. Živá hmotnost na konci tohoto období by měla být u krůt asi 5,9 kg a u krocanů 8,9 kg.

KRŮTA MINI FORTE

Drcená směs s kokcidiostatiky pro výkrm krůt do stáří 4 týdnů. Je základem pro vysokou zmasilost. Následně použijte směs Krůta Midi Forte.

Aktualita

Stáhněte si 2. část e-booku o králících – nemoci

Chov králíků bohužel není plný pouze těch krásných chvilek, a proto jsme připravili druhý díl e-booku o králících, tentokrát zaměřený na nejčastější nemoci, které vás mohou v chovu potkat.

23. prosince 2022
Číst