Návštěva u mladého chovatele Davida Šebka

Mezi mladé chovatele patří David Šebek, který chová Vídeňské modré a černé, a velmi úspěšně nás vloni reprezentoval na Evropské výstavě v Dánsku. S krmivy pro králíky má ty nejlepší zkušenosti. "Před 2 měsíci jsem přišel o samici,která měla králíčata závislá ještě na mléku. Začal jsem jim dávat granule Králík Start a všechna přežila." Svěřil se nám David při naší návštěvě v jeho chovatelském zařízení.

1. Jak dlouho se věnujete chovu králíků?

Před třemi roky jsem se byl s taťkou a jedním známým na výstavě, kde se mi zalíbil Vídeňský králík. Tak jsem si je hned pořídil, začal je chovat a zaregistroval jsem se do našeho místního chovatelského spolku.

2. S jakým plemenem jste začínal a které máte nyní?

Moje první plemeno bylo a je: Vídeňský modrý. Potom jsem si pořídil králíky černého zbarvení, a ještě chovný pár Hermelínů modrookých.

3. Co je pro dané plemeno specifické? Je těžké na chov?

Pro dosažení co nejvyššího bodového ohodnocení na výstavách za hmotnosti, kvalitní srst a správný tvar těla (zavalitost a rovnoměrné osvalení), tak je nutné jim zajistit dostatek kvalitního krmiva a přístup k pitné vodě. Na chov toto plemeno není náročné. Nemám ani problém s nízkým počtem narozených mláďat. Jednou se mi dokonce podařilo odchovat 11 mláďat, a to už je myslím i rekordní počet.

4. Jaká ocenění jste získal? A kterého si nejvíce ceníte?

Za svou krátkou „kariéru“ se mi podařilo získat velké množství různých ocenění, jak na místních, tak i celostátních výstavách. Největšího úspěchu jsem dosáhl minulý rok na Evropské výstavě v Herningu v Dánsku, kde jsem získal jako mladý chovatel titul Mistra Evropy za kolekci Vídeňských černých. V březnu 2019 v Čáslavi na jednání Ústřední konference delegátů jsem dostal čestné uznání za úspěšnou reprezentaci naší republiky a všechny mé ocenění za rok 2018.

5. Jak jste spokojen s krmením Energys hobby? Jak dlouho jím krmíte?

Krmivo Energys používám 2 roky. Předtím jsem vyzkoušel i produkty jiných výrobců, ale ty mne tolik nevyhovovala. Proto jsem začal dávat odstaveným králíčatům Králík Start, březím a kojícím samicím Králík Gold Forte a před obdobím výstav používám Králík Champion. Jelikož jsou s ním spokojeni i další chovatelé v mém okolí, tak je objednáváme všem najednou.

Před 2 měsíci jsem přišel o samici, která měla králíčata a byla zvyklá pít mléko. Dal jsem jim granule Králík Start a doufal, že přežijí. Naštěstí se se mé přání vyplnilo a všechna mláďata přežila bez úhony.

6. Jakou používáte denní dávku krmiva pro králíky? Mícháte granule s jinými zrninami, popř. v jakém poměru?

Krmím 2krát denně (ráno a večer) přiměřené množství granulí s dostatkem sena a pitné vody. Granule s ničím jiným nemíchám.

Děkujeme za rozhovor. Přejeme, ať vám tento koníček dlouho vydrží a získáváte řadu dalších ocenění.