Proč slepice nenesou?

Produkce vajec – snáška slepic je ovlivněna mnoha faktory – vnitřními (např. genetikou, zdravím slepice nebo jejím věkem), ale i vnějšími (např. krmení, teplota prostředí, délka světelného dne). Některé můžeme ovlivnit a méně si pak budeme stěžovat, že slepice nenesou.

Věk nosnic

Snáška probíhá v určitých cyklech, u produkční hybridní nosnice nastupuje zpravidla kolem věku 150 dní, trvá kolem 11 měsíců, kdy snese 250 – 280 (300) vajec. Pak přestane snášet a přepeřuje 5 – 8 týdnů. Ve druhém snáškovém období nese méně vajec (udává se pokles počtu vajec až o 20%), ale větších (o cca 5 – 8 %).Proč slepice nenesou?

Produkční nosnice musí být zdravá

Každé onemocnění nebo nedostatek snižuje snášku. I zahmyzení čmelíky může být příčinou snížené produkce vajec a to podstatně. Některá infekční onemocnění mohou redukovat snášku u mladých nosnic zcela – např. virus Infekční bronchitidy zničí u rostoucích kuřic vaječníky. Slepičky pak vůbec nezačnou snášet, přestože jinak vypadají jako zdravé nosnice (produkční nosnice jsou však většinou očkovány).

Krmení nosnic

Musí zajistit dostatek živin (energie, bílkovin, vitamínů a minerálů) pro produkci vajec. Nejčastějším problémem je nedostatek bílkovin a minerálií – na každé vejce slepice potřebuje kolem 18 gramů bílkovin a 4 gramů vápníku, nedostatky ve výživě mají zásadní dopad na produkci.

Světlo

K udržení reprodukčních funkcí je nezbytná dostatečná délka světelného dne, optimálně 14 až 16 hodin, zkracování světa na podzim a v zimě jednak ovlivní hormonální stav nosnice, ovlivní to i množství přijímaného krmiva za kratší dobu a výsledkem je tedy menší snáška.

Teplota prostředí

Optimální je pro nosnice tak 12 až 20 stupňů, snášku vysloveně negativně ovlivní mrazy, ale ani teploty přes 30 °C nejsou optimální. Ovlivnit můžeme zejména zimní teploty vhodným zatepleným ustájením nosnic (rozhodně by v kurníku nemělo mrznout ani při tuhých mrazech. Letní vysoké teploty zmírníme dostatečným zastíněním výběhu a i možnost popelení v suché hlíně nebo popelišti pod stromy přispěje k pohodě slepic ve vedrech.  

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.