Výkrm kachen a hus neboli vodní drůbeže

Při krmení a výkrmu kachen a hus je nutné uvědomit si rozdílnosti zásadních požadavků na výživu. Zkušenému chovateli jsou alespoň základní odlišnosti mezi husou, kachnou a pižmovkou známy.

Výkrm hus

Husa (jak jednotlivá původní plemena, tak užitkoví hybridi) je výhradně býložravec. Při tradičním odchovu a výkrmu je vhodné doplnit i zelenou píci. Výborně prospívá na omezené zelené pastvě. V konečné fázi výkrmu hus je vhodné pohyb omezit a podávat jen jadrným krmivem (krmná směs pro konečnou fázi výkrmu).Výkrm kachen a hus

Čím krmit kachny

Kachna (nejčastěji je základem plemeno pekingských kachen) je vysloveně všežravec. Pro doplnění krmné dávky složené z krmné směsi je možné využít jatečné odpady nebo krmnou krev, jen s menším podílem objemného zeleného krmiva.

Pižmovka dokáže využít vedle krmné směsi i zelenou píci z výběhu. Chceme-li intenzivní výkrm je vhodné vymezit ji plochu, a přitom sledujeme jejich chování. Pokud mají malý prostor, tak inklinují k vzájemnému ozobávání vyrůstajícího peří na letkách a postupně pak po celém těle. V intenzivním růstu je náročná na bílkoviny. Můžeme ji jako doplněk předložit masné odpady. Velmi obtížná na výživu (zejména obsah bílkovin) je tzv. barbarie pro velmi intenzivní chov a vysoký podíl masa.

V počátcích výkrmu (první týdny) je vhodné využít kompletní krmnou směs pro nastartování růstu a jako prevenci proti vysokým úhynům. Ve výkrmu je možné alespoň částečně využít “domácích levnějších“ zdrojů živin k zefektivnění výkrmu.

 

Na závěr pár upřesňujících termínů:

Barbarie: termín používaný pro „masné“ pižmovky, které ve Francii našlechtili selekcí a křížením linií pižmovek, ale je to stále druh pižmovky domácí.

Husokachna: Lidový výraz pro pižmovku. Slovo „pižmovka“ by se na černé tabuli řeznictví, nebo jiného obchodu, moc dobře nevyjímalo. Kachna s dvojnásobnou cenou proti tradiční české „tučné“ huse by se také moc neprodávala. Proto vznikl termín „husokachna“ pro vylepšení prodeje pižmovek, jejichž maso mnozí považují za jedno z nejchutnějších drůbežích produktů.

Mulard: kříženec zpravidla mezi kačerem pižmovky (ten je vždy v pojímání velmi aktivní) a kachnou (pekingskou – produkční linie velmi dobře nesou). Mulard velmi dobře roste a má stejné nároky na výživu jako kachna. Je vynikající ve výkrmu a nereprodukční.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.