Potřeby pro chov králíků

Základní chovatelská výbava a zařízená jsou nutností pro úspěšný chov králíků jakékoliv kategorie. Konkrétní potřeby odpovídají účelů chovu, např. pro výstavy, pro masnou produkci, pet chovy apod. Chovatelské potřeby lze rozdělit na ty se vztahem k ustájení králíků a na ty se vztahem k technologii jejich krmení. Mezi nejběžnější potřeby náleží níže uvedené. Spektrum je vždy závislé na zkušenostech majitele a jeho možnostech.

Předkládání jadrného krmiva

Pro předkládání jadrného krmiva (směsi) se nejvíce hodí těžká krmítka (např. keramická, kameninová, ze speciálních materiálů apod.). Základním aspektem je, aby nešla převrhnout váhou králíka, neboť tak by došlo ke znečištění krmiva. Dříve hodně preferovaná dvoudílná krmítka jsou vhodná jen pro souběžné předkládání jadrného krmiva (např. u mláďat – více krmných míst), ale pro souběžné předkládání jadrného krmiv a vody jsou nevhodná (rychlé křížové znečištění vody a krmiva). Přibližně jedenkrát za měsíc je vhodné krmítka vyčistit a umýt. Znovu je používáme až po dokonalém oschnutí.

 Misky na jadrné krmivo a vodu musejí být těžké, aby je králík nepřevrátil.

 

Jesličky – objemné krmivo

Jesle na seno/slámu jsou vhodným, ale ne zcela nezbytnou potřebou. V současné době existuje více typů jesliček. Hodně oblíbené jsou venkovní plné zásobníky, které se zvenku klece zavěsí a předloží se do nich suché objemné krmivo. Díky uzavřenému systému nedochází k plýtvání a znehodnocení sena ve vnějším prostředí. Klasické drátěné jesle lze použít, ale musíme zabezpečit, aby to nich králík nemohl vstoupit a zaklínit se v nich.

Seno a slámu lze však předkládat i na odpočívadlo. V případě velmi dobré hygieny, pravidelného čištění kotce a odměřené dávky sena lze seno předkládat na podlahu kotce.

Kvalitní seno musejí mít králíci k dispozici po celý den. 

 

Voda

Voda může být poskytnuta z misek anebo napáječek. Misky na vodu musejí splňovat obecná kritéria – viz výše. Napájení králíků z přirozené vodní hladiny je pro ně nejvíce přirozené, avšak misky vyžadují každodenní čištění, neboť králíci je znečistí krmivem, výkaly, podestýlkou či močí. Oblibu proto získávají napáječky, které udrží lepší hygienu vody po delší dobu. V takovém případě volíme vždy odpovídající objem niplových napáječek, cca 0,5 – 1 litr. Napáječky se musí pravidelně čistit od řas a kontrolovat niplový mechanizmus.

 

Vestavěné odpočívadla

Odpočívací plošiny jsou jednoduchým konstrukčním prvkem, který zvětšuje podlahovou plochu ustájovacího prostoru. Králíci jej rádi využívají a odpočívají na nich. Nejlépe se osvědčily jednoduché a levná odpočívadla vyrobené ze dřeva.

 

Kartáče a hřebeny na srst

Plemena králíků s normální srstí stačí (mimo období línání) česat nepravidelně. Během línání je vhodné vyčesávání staré srsti realizovat alespoň jednou týdně. Dlouhosrstá plemena (angory, zakrslí teddy apod.) je nutné však česat každý den, aby se zabránilo plstnatění jejich rouna.

Pro česání králíků používáme kartáče a hřebeny, které se osvědčují u psů a koček. Kartáče musejí být pevné a s hustými měkkými kovovými štětinami. Hřebeny se osvědčují nejlépe s kovovou hlavicí. Česání zintenzivňujeme v průběhu línání králíků.

 

Základní lékárnička

Je vhodné mít pro případ náhlé potřeby základní zdravotnické potřeby. Mezi tyto náleží zejména injekční stříkačky, obinadlo, gáza, humánní oční roztok, kožní antiseptický roztok (sprej).

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.