Nemoci králíků a jejich léčba – E.coli a enterokolitida

V tomto článku se podíváme na dvě nemoci - E.coli a enterokolitida

E. coli (průjem)

Bakterie E. coli běžně osídluje střevní trakt. Existuje mnoho různých typů a některé z nich jsou vysoce patogenní, např. typ O-15 a O-103. Problémy se objeví v závislosti na odolnosti, stresu a patogenitě E. coli.

Projevy onemocněníZdravý králík

První týden po narození lze pozorovat silně zapáchající a často žlutý průjem, způsobený bakterií E. coli. Jedná se o průjem narozených mláďat, nebo průjem z nadměrného množství tuku. Tento problém je většinou pozorován u chovných samic, které byly příliš krmeny (příliš mnoho tuku) během období odchovu. Jedná se o vzájemný vztah mezi bakterií E. coli a způsobem krmení. Avšak nejčastěji se průjem způsobený E. coli vyskytuje v období od 5 týdnů věku.

Léčba a prevence

Tyto potíže lze zpravidla zvládat pomocí antibiotik, popř. v kombinaci s bezpečnějším krmením s vyšším obsahem hrubé vlákniny. Antibiotika jsou používána v závislosti na citlivosti bakterií. Často se používají: Neomycin 4 gramy na 10 litrů vody nebo Doxycyclin 50 % 4 gramy na 10 litrů vody nebo Tiamulin 10 ml na 10 litrů vody. O vhodné léčbě se poraďte se svým veterinářem.

Obecně je důležitá čistá, dezinfikovaná pitná voda (okyselení na ph 4,2).

 

Enterokolitis/enterokolitida (neboli „žbluňkavka“)

První symptomy, jako je zácpa, průjem a hromadění vody ve střevech, lze pozorovat od 6 týdnů věku. Tvorba plynů ve střevech, které nemohou odcházet kvůli zacpání slepého střeva, má za následek nafouklé bříško. Často lze pozorovat nafouklé plynaté bříško, které dalo tomuto onemocnění laický název.

Co nemoc způsobuje?

Enterocolitis je typické onemocnění, způsobené několika faktory. K závažnosti intenzity onemocnění přispívá špatná ventilace, infekce, hygiena a celkové zdraví a imunita. Při laboratorním rozboru lze často nalézt bakterie Clostridium perfringens v kombinaci s E. coli. Později se dost často přidává kokcidióza.

Léčba

Pro léčbu lze použít Bacivet-S (zincbacitracin) rozpustný ve vodě. Často se používá od jednoho týdne před odstavem do 2 týdnů po odstavu. Dobré výsledky jsou také dosahovány při podávání přípravku Bacivet-S 10 dnů před odstavem, následované jedním týdnem s čistou vodou a poté opět podáváním přípravku Bacivet-S po dobu jednoho týdne. Alternativním přípravkem je Tylosin v dávce 0,5 g na 10 litrů vody. Tento přípravek je v nízké dávce používán od doby před odstavem do 1 týdne před porážkou. Další alternativou může být Pulmotil.

Je známo, že díky spolupůsobení s dalšími faktory může také pomoci omezit problémy podáváním krmiva se zvýšeným obsahem hrubé vlákniny. Vzhledem k tomu, že samicím je podáváno vysoce koncentrované krmivo, je doporučeno podávat nejpozději 24 dnů po odstavu krmivo s vysokým obsahem vlákniny.

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.