Jaká plemena slepic jsou vhodná pro začátečníky?

Slepice je nejpočetnější ptačí druh na světě, tak není divu, že tápete ve výběru ideálního plemene pro váš dvorek. Každé totiž potřebuje něco trochu jiného – a někdy bohužel právě to něco není začátečník při špatném výběru schopen svým slepicím dopřát. Jak se tedy rozhodnout správně a zodpovědně?

Zeptejte se sami sebe

Plemena slepic vhodná pro začátečníky Abyste udělali to, co je dobré jak pro vás, tak pro slepičky, začněte u sebe. A to tak, že si položíte několik jednoduchých, ale důležitých otázek. Kolik času jste schopni a ochotni tomu věnovat? Kolik máte místa a jaké máte zařízení pro chov? A proč chcete slepice chovat? Začátečníkům doporučujeme plemena, která vyžadují méně času i péče.

Pro spokojenost vaši i vašich slepic

Ideální pro vás do začátku bude slepice, která je klidná a v rámci mezí také poslušná. Určitě si také přejete, aby snášela za rok co největší množství vajec, ale zároveň nespotřebovala velké množství krmné směsi. Slepice, kterou si vyberete, by také neměla být náchylná na různé nemoci a případně by měla být snadno ošetřitelná. Že taková ideální slepice neexistuje? Omyl. Existuje, a není pouze jedna.

Leghornka

Jedná se o nejznámější chovanou bílou slepici na světě. Pokud hledáte pilného pracanta, je tato slepička pro vás to pravé – za rok totiž snese více asi 180 vajec s bílou skořápkou. Původem je Leghornka z Itálie a byla vyšlechtěna přímo pro velkou snášku vajec. Se svými 2 kg se řadí mezi lehká plemena. Pro její vzhled jsou typické výrazně žluté pařáty. Pozor si dejte na létavost, která by však měla časem sama vymizet. Pokud tomu tak nebude, přistřihněte svým slepičkám křídla.

Česká zlatá kropenka

Kropenky patří mezi lehká plemena, které se krásně hodí do našich klimatických podmínek. Jsou ideální do volného výběhu, kde si dokážou samy najít potravu. To snižuje jejich spotřebu krmiva. Jsou poměrně otužilé, takže nesou i v zimě,  a přirozeně odolávají nemocem. Mají silný mateřský pud a ročně snesou okolo 180 vajíček.

Plymutka

Oblíbené plemeno s vysokou užitkovostí je plymutka. Tato slepička je navíc velmi učenlivá a dokáže si tak ve velkém výběhu najít část potravy sama. Ročně snáší 180-210 vajec se světle hnědou skořápkou, a to bez přestávky také v zimních měsících. Pro její klidnou povahu si ji zamilují také děti.

Plymutky byly vyšlechtěny v Americe. Jejich oblibě kromě pravidelné snášky vajec nahrává také křehkost a šťavnatost jejich masa. S váhou okolo 2,3 – 2,9 kg spadají mezi středně těžká plemena, mají menší hlavy, dlouhé žluté nohy a široký trup.

Hybridní slepice

Hybridní slepice byly vyšlechtěny ze standardních plemen tak, aby produkovaly co nejvíc vajec při co nejmenší spotřebě krmiva. U těchto plemen se nedoporučuje domácí rozmnožování, a to z důvodu nižší kvality snášky jejich potomstva. Oproti standardním plemenům mají vyšší snášku (okolo 300 vajec ročně), avšak z domácího chovu se doporučují vyřadit již v cca 1,5 roce stáří. Klasická plemena snáší sice méně (okolo 200 vajec ročně), ale můžete je mít na dvorku i 3 roky a lze je i rozmnožovat při zachování produkce vajec. 

Výběr nosných hybridů je velice rozmanitý, a to jak v barvě slepic, kdy nejoblíbenější je červená, modrá či žíhaná, tak v barvě skořápky. Zde si můžete pořídit i hybridy se zelenými, modrými či tmavě hnědými vejci.

 

Nyní si stačí jen správně vybrat, dát slípce vhodnou péči a poté si pouze vychutnávat svá domácí vajíčka na různé způsoby. 

 

Aktualita

E-book

E-book Králíci II. část zdarma

Registrujte se k odběru newsletteru Energys Hobby a získejte zdarma e-book Králíci II.