Návštěva u pana Andrše

19 Prosinec 2017 14:49

Návštěva u pana Andrše

1. Jak dlouho se věnujete chovatelství?

Králíky jsem začal chovat v 10 letech, ale pouze na maso. Jako malý kluk jsem navštěvoval výstavy a tam se mi líbila vystavená zvířata. Získal jsem pár kontaktů a stal jsem se členem Českého svazu chovatelů. V roce 1998 jsem se zaregistroval do Klubu chovatelů Tříslových králíků. Úspěšně jsem absolvoval kurz posuzovatele králíků a objíždím výstavy, na kterých hodnotím vystavená zvířata. Chovu králíků na odborné úrovni se věnuju víc jak 20 let.

2. S jakým plemenem jste začínal a které máte nyní?

Začínal jsem s Novozélandskými bílými a na výstavě v Žírči se mně zalíbili Třísloví, tak jsem si je pořídil. V současné době chovám hodně plemen - Velké světlé stříbřité, Tříslové černé a modré, Marburské (od roku 2013), Saténové durynské.

3. Co je pro dané plemeno specifické? Je těžké na chov?

U Tříslových, na které se více zaměřuji, je podstatné zbarvení. Kolem oka jsou důležité tříslové kroužky, na břiše se cení velká ohnivost. Na chovu je těžké to, že v období silných mrazů je problém s připouštěním. Proto jim přidávám v zimním období vitamín E.

4. Jaká ocenění jste získal? A kterého si nejvíce ceníte?

Získal jsem hodně čestných cen, pohárů a uznání, ale nejvíce si vážím titulu „Šampion klubu“ ze speciálních výstav. Na Evropské výstavě v Métách jsem získal pohár a byl jsem nejlepší z českých chovatelů.

5. Jaké plemeno byste doporučil začínajícím chovatelům?

Určitě bych doporučil jednobarevná plemena. Hlavně ne Marburské, Holičské, a ne zakrslá plemena. Začínajícím chovatelům z východních Čech bych poradil např. Velké světlé stříbřité, Vídeňské, Burgundské, protože na Náchodsku tato plemena chybí. (pozn. Pan Andrš bydlí v Novém Městě nad Metují).

6. Jak jste spokojen s krmením Energys Hobby? Jak dlouho jím krmíte?

Jsem velmi spokojen a nechci nic měnit. Dříve jsem zkoušel krmit produkty od jiných výrobců, ale byla dost prašná. Po vysypání pytle do mých nádob byla 1/5 prach. To se mi s granulemi od společnosti De Heus nikdy nestalo. Krmiva od De Heus podávám svým králíkům od roku 2005 a od 2012 objednávám směsi i pro celou naši organizaci.

7. Jakou podáváte králíkům denní dávku? Mícháte granule s jinými obilovinami, popř. v jakém poměru?

Přesné množství nevím, ale podávám pouze granule Králík Klasik. Králíkům dávám jen seno, vodu a granule. Od května do srpna dávám svým zvířatům, která budou na výstavách, krmivo Králík Champion. Díky němu mají krásnou lesklou a pružnou srst. Zapuštěné samice i mláďata krmím také tímto krmivem.